Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česko žaluje Rusko kvůli pozemkům. Neužívali je k diplomacii, tvrdí

Ministr zahraničí Jan LIpavský foto: Reuters

Diplomatický servis, příspěvková organizace ministerstva zahraničí, podal ve středu u Městského soudu v Praze žalobu na Rusko. Týká se vydání bezdůvodného obohacení za poslední tři roky, které převyšuje částku 53 milionů korun.
  11:55

Šéf diplomacie Jan Lipavský už v květnu řekl, že Česko bude po Rusku navrácení bezdůvodného obohacení vyžadovat v souvislosti s využíváním pozemků v Česku k jiným než diplomatickým účelům.

„Můžeme potvrdit, že Diplomatický servis, příspěvková organizace MZV, dnes (ve středu) u Městského soudu v Praze podala žalobu na Ruskou federaci,“ uvedl Lipavský.

„K tomuto kroku jsme přistoupili, protože dosud jsme na předžalobní výzvy neobdrželi žádnou reakci. Více podrobností nebudeme sdělovat,“ doplnil ministr.

Vláda v květnu zrušila devět usnesení ze 70. a 80. let, kterými se svěřily tehdejšímu Sovětskému svazu pozemky do bezplatného užívání k diplomatickým účelům.

Rozhodnutí se týká 59 parcel o celkové ploše 49 271 metrů čtverečních. Jde o pozemky v ulicích Ovenecká, Pod Kaštany, Romaina Rollanda, Schwaigerova, Wolkerova a na Sibiřském náměstí v pražském Bubenči.

Na pozemcích na Sibiřském náměstí stojí například pravoslavný chrám svaté Ludmily a bytové domy, v ulici Pod Kaštany vila Hugo Sieburgera, ve Wolkerově ulici bytové domy a v ulici Romaina Rollanda vila se zahradou.

Dále jde o pozemky s budovami zrušených konzulátů v Karlových Varech a Brně a rekreačním střediskem Šohajka ve Vlkančicích ve Středočeském kraji.

Vláda zrušila bezplatné užívání objektů Ruskem (17. května 2023):

Autoři: ,

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...