Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobce chce v kauze pozemků v Rabyni vyslechnout další svědky. Jedním z nich má být i exekutor Týč

Autokemp v areálu v Rabyni u slapské přehrady, který patřil zakladateli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autokemp v areálu v Rabyni u slapské přehrady, který patřil zakladateli... | foto: ČTK

Praha Státní zástupce chce u soudu, který se zabývá jeho návrhem na zabrání areálu v Rabyni u Slapské přehrady, jenž dříve patřil zakladateli vytunelované společnosti H-System Petru Smetkovi, vyslechnout mimo jiné exekutora Daniela Týče. Pozemky v dražbě v roce 2005 prodal.

Podle žalobce by se mohl Týč vyjádřit například k tomu, proč není v dražební vyhlášce zapsán jeden z účastníků dražby. Obvodní soud pro Prahu 2 bude v jednání pokračovat v listopadu.

Podle státního zástupce Borise Havla, který návrh na zabrání podal, byla aukce areálu zinscenovaná a podnikatel Luděk Fabinger majetek získal nelegálně. Nemovitost totiž byla obstavená policií a měla připadnout poškozeným klientům vytunelovaného H-Systemu. Kvůli podezřelé dražbě čelil Fabinger trestnímu stíhání, které bylo kvůli promlčení zastaveno. Areál žalobce považuje za výnos z trestné činnosti. Pozemky byly vydraženy za 29,03 milionu korun, podle odhadů však byla hodnota areálu více než 60 milionů korun.

Obvodní soud pro Prahu 2 v roce 2018 rozhodl o zabrání areálu a Městský soud v Praze loni potvrdil, že má nemovitost propadnout státu. Nejvyšší soud ale následně vyhověl Fabingerovu dovolání. Ve svém verdiktu uvedl, že stát nedoložil, že Fabinger nezískal areál v dobré víře.

Soud ve čtvrtek vyslechl některé svědky, kteří měli přispět k objasnění, zda byla dražba zmanipulovaná. Podle žalobce se totiž před samotnou dražbou konala schůzka, na níž Smetka údajně pozemky nabídl Fabingerovi i s předem určenou cenou. Někteří svědci uvedli, že si na podrobnosti dražby ani na případnou schůzku nepamatují. Jeden z nich uvedl, že se schůzka uskutečnila, týkala se ale odkupu majetku v areálu, který nebyl předmětem samotné dražby. Muž také uvedl, že se dražby účastnil, ale nevyhrál ji.

Žalobce ale poukázal na to, že mužovo jméno není zapsané v dražební vyhlášce.

Podle svědka je také možné, že vyhláška byla předložena v jiné podobě, než v jaké ji státní zástupce kdysi sepsal. Nepamatuje si totiž, že by v ní byly uvedeny informace o některých právních vadách dražby.

Státní zástupce proto navrhl, aby soud vyslechl svědkova právníka, který ho v dražbě zastupoval. Navrhl také výslech dalších zástupců účastníků dražby, Týče nebo bývalého soudce Zdeňka Kučery. Soudkyně poté jednání odročila na 10. listopadu.

Kvůli dražbě čelil Fabinger trestnímu stíhání, které však bylo kvůli promlčení zastaveno. Vinu odmítá. Obvodní soud předloni uvedl, že nebylo prokázáno, že by se dopustil nějakého trestného činu. Podle tehdejšího rozhodnutí mohl totiž Fabinger spoléhat na to, že Týč postupoval v souladu se zákonem. Právě Týčovo jednání podle soudu mohlo naplnit znaky trestného činu. I stíhání exekutora ale bylo kvůli promlčení zastaveno.

Na areálu v Rabyni byla podle státního zástupce od roku 2001 policejní plomba a tehdy to byl jediný majetek Smetky.

Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Smetka si odpykal 12 let ve vězení, v říjnu 2016 se dostal na svobodu.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...