Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
5. března 2015 11:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobce chce z Kottových udělat doživotní bezdomovce, zlobí se u soudu Sokol

Po roce a osmi měsících spěje do finále hlavní líčení u části obžalovaných v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po roce a osmi měsících spěje do finále hlavní líčení u části obžalovaných v... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Advokát Tomáš Sokol u soudu razantně protestuje proti tomu, aby jeho klientům, Petru Kottovi a Kateřině Kottové dříve Pancové, propadl majetek. Oba jsou obžalovaní v korupční kauze bývalého hejtmana Davida Ratha. „Udělali byste z nich doživotní bezdomovce a asociály,“ tvrdí obhájce.

„Pan státní zástupce prostě řekl, že navrhuje propadnutí majetku. Ten proces přesahuje svým rozsahem trest odnětí svobody,“ řekl Sokol. V písemné podobě konečné řeči je podle Sokola kompletní seznam majetku Kottových. 

„Je třeba zmínit, že jsou to lidé, kteří pracovali, chodí a budou chodit do práce. Kottová je lékařka, která určitě i někomu zachránila život. Je to likvidace dvou lidských bytostí, které se kromě tohoto jednání chovali naprosto sociálně. Udělali byste z nich doživotní bezdomovce a asociály,“ tvrdí známý pražský advokát.

Trest navrhl už ve středu žalobce v kauze Petr Jirát. Kateřině Kottové a Petru Kottovi navrhl až devět let za mřížemi a propadnutí majetku. David Rath bude souzen samostatně.

„Korupce je závažnou nemocí této společnosti a osobou Davida Ratha prorostla i do Poslanecké sněmovny,“ vysvětloval Jirát, proč Kottovi a Kateřině Kottové, dříve Pancové, navrhoval tresty při horní hranici trestní sazby. „Zabavení majetku je pak v takových případech nejcitelnějším trestem,“ dodal později.

Policie při vyšetřování zajistila zhruba 30 milionů korun. Podle Sokola se ale jedná o rodinný majetek, například dědictví, získaný dávno před obdobím, o kterém hovoří obžaloba. „Je to v podstatě odnětí majetku, který je legitimní a je jejich, a nelze hovořit ani o vzdálené souvislostí s touto údajnou trestnou činností,“ dodal. 

Obžaloba je údajně postavena pouze na několika použitelných pilířích. „Mezi největší důkazy patří výpověď paní Salačové (Ivana Salačová je stavařka, která je v kauze obviněná, ale spolupracuje s policií), pak odposlechy a pak prohlídky bytové i nebytové. A posléze pak obžaloba stavěla i na závěrech znaleckých posudků. Podle mě žádné další důkazy předložené žalobou nebyly použitelné,“ tvrdí Sokol. 

Obhájce také před senátem zpochybnil kvalitu odposlechů, které jsou jedním z hlavních důkazů státního zástupce. „Nemyslím si, že je možné překonat fakt, že ty odposlechy prostě nejsou slyšet. To je ale problém obžaloby. Bude na soudu, jestli ty důkazy jsou či nejsou použitelné,“ tvrdí advokát. Podle Sokola nelze takový důkaz použít a nelze ho nahradit opisem.

 „Když jsem se poprvé setkal s odposlechy některých klientů, tak jsem byl přesvědčen, že jsou to závažné důkazy a hájení mých klientů nebude lehká věc – což nakonec nebyla,“ přiznal v úvodu.

Návrhy trestů

•Kateřina Kottová (Pancová) - exředitelka kladenské nemocnice - 8 AŽ 9 LET A PROPADNUTÍ MAJETKU

•Petr Kott - exnáměstek ředitelky nemocnice - 8 AŽ 9 LET A PROPADNUTÍ MAJETKU

•Ivana Salačová - exředitelka firmy FISA - 3 ROKY PODMÍNKA 

•Pavel Drážďanský - exředitel firmy Konstruktiva Branko - 5 LET A PROPADNUTÍ 2,5 milionu korun

•Tomáš Mladý - bývalý obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko -5 LET, 500 až 600 tisíc korun peněžitý trest

•Martin Jireš - exšéf představenstva firmy PURO-KLIMA -5 AŽ 6 LET A PROPADNUTÍ ČÁSTI MAJETKU

•Václav Kovanda - ředitel odš. závodu Roztoky firmy POHL CZ -3 ROKY PODMÍNKA a půl milionu peněžitý trest

•Jindřich Řehák - jednatel firmy Hospimed -5 LET a milion korun peněžitý trest

•Jan Hájek - specialista investičních projektů firmy B Braun Medical -2 ROKY a 600 až 800 tisíc korun peněžitý trest.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.