Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobce chce z Kottových udělat doživotní bezdomovce, zlobí se u soudu Sokol

Po roce a osmi měsících spěje do finále hlavní líčení u části obžalovaných v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po roce a osmi měsících spěje do finále hlavní líčení u části obžalovaných v... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Advokát Tomáš Sokol u soudu razantně protestuje proti tomu, aby jeho klientům, Petru Kottovi a Kateřině Kottové dříve Pancové, propadl majetek. Oba jsou obžalovaní v korupční kauze bývalého hejtmana Davida Ratha. „Udělali byste z nich doživotní bezdomovce a asociály,“ tvrdí obhájce.

„Pan státní zástupce prostě řekl, že navrhuje propadnutí majetku. Ten proces přesahuje svým rozsahem trest odnětí svobody,“ řekl Sokol. V písemné podobě konečné řeči je podle Sokola kompletní seznam majetku Kottových. 

„Je třeba zmínit, že jsou to lidé, kteří pracovali, chodí a budou chodit do práce. Kottová je lékařka, která určitě i někomu zachránila život. Je to likvidace dvou lidských bytostí, které se kromě tohoto jednání chovali naprosto sociálně. Udělali byste z nich doživotní bezdomovce a asociály,“ tvrdí známý pražský advokát.

Trest navrhl už ve středu žalobce v kauze Petr Jirát. Kateřině Kottové a Petru Kottovi navrhl až devět let za mřížemi a propadnutí majetku. David Rath bude souzen samostatně.

„Korupce je závažnou nemocí této společnosti a osobou Davida Ratha prorostla i do Poslanecké sněmovny,“ vysvětloval Jirát, proč Kottovi a Kateřině Kottové, dříve Pancové, navrhoval tresty při horní hranici trestní sazby. „Zabavení majetku je pak v takových případech nejcitelnějším trestem,“ dodal později.

Policie při vyšetřování zajistila zhruba 30 milionů korun. Podle Sokola se ale jedná o rodinný majetek, například dědictví, získaný dávno před obdobím, o kterém hovoří obžaloba. „Je to v podstatě odnětí majetku, který je legitimní a je jejich, a nelze hovořit ani o vzdálené souvislostí s touto údajnou trestnou činností,“ dodal. 

Obžaloba je údajně postavena pouze na několika použitelných pilířích. „Mezi největší důkazy patří výpověď paní Salačové (Ivana Salačová je stavařka, která je v kauze obviněná, ale spolupracuje s policií), pak odposlechy a pak prohlídky bytové i nebytové. A posléze pak obžaloba stavěla i na závěrech znaleckých posudků. Podle mě žádné další důkazy předložené žalobou nebyly použitelné,“ tvrdí Sokol. 

Obhájce také před senátem zpochybnil kvalitu odposlechů, které jsou jedním z hlavních důkazů státního zástupce. „Nemyslím si, že je možné překonat fakt, že ty odposlechy prostě nejsou slyšet. To je ale problém obžaloby. Bude na soudu, jestli ty důkazy jsou či nejsou použitelné,“ tvrdí advokát. Podle Sokola nelze takový důkaz použít a nelze ho nahradit opisem.

 „Když jsem se poprvé setkal s odposlechy některých klientů, tak jsem byl přesvědčen, že jsou to závažné důkazy a hájení mých klientů nebude lehká věc – což nakonec nebyla,“ přiznal v úvodu.

Návrhy trestů

•Kateřina Kottová (Pancová) - exředitelka kladenské nemocnice - 8 AŽ 9 LET A PROPADNUTÍ MAJETKU

•Petr Kott - exnáměstek ředitelky nemocnice - 8 AŽ 9 LET A PROPADNUTÍ MAJETKU

•Ivana Salačová - exředitelka firmy FISA - 3 ROKY PODMÍNKA 

•Pavel Drážďanský - exředitel firmy Konstruktiva Branko - 5 LET A PROPADNUTÍ 2,5 milionu korun

•Tomáš Mladý - bývalý obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko -5 LET, 500 až 600 tisíc korun peněžitý trest

•Martin Jireš - exšéf představenstva firmy PURO-KLIMA -5 AŽ 6 LET A PROPADNUTÍ ČÁSTI MAJETKU

•Václav Kovanda - ředitel odš. závodu Roztoky firmy POHL CZ -3 ROKY PODMÍNKA a půl milionu peněžitý trest

•Jindřich Řehák - jednatel firmy Hospimed -5 LET a milion korun peněžitý trest

•Jan Hájek - specialista investičních projektů firmy B Braun Medical -2 ROKY a 600 až 800 tisíc korun peněžitý trest.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!