Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Podle žalobce je důkazní situace v kauze Stoka nezvykle silná. K dispozici jsou výpovědi obviněných i nahrávky

Eskorta přivádí 27. července 2020 Jiřího Švachulu (dříve ANO) ke Krajskému soudu v Brně na jednání ohledně vazby. foto: ČTK

Brno - Důkazní situace v brněnské korupční kauze Stoka, kterou od pondělí začne řešit krajský soud, je z pohledu obžaloby podle dozorujícího státního zástupce Radka Mezlíka nezvykle silná. Zásadní jsou kromě výpovědí spolupracujících obviněných prostorové nahrávky, řekl ČTK Mezlík.
  9:14

V kauze je podaná obžaloba na 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě Švachula byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici městské části Brno-střed. Výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun.

„Důkazní situace se z pohledu obžaloby jeví nezvykle silná, neboť každá část obžaloby je doznána alespoň jednou osobou, která podrobně popisuje, jakým způsobem mělo k manipulacím se zakázkami docházet. To nebývá v těchto případech obvyklé. Kromě toho jsou k dispozici nahrávky, ve kterých tyto osoby v podstatě v přímém přenosu činnost skupiny popisovaly,“ uvedl Mezlík.

Zásadní jsou kromě výpovědí spolupracujících obviněných podle Mezlíka prostorové nahrávky několika rozhovorů, ve kterých obvinění rozebírají celý úplatkářský systém a mimo jiné se hádají o podíly z výnosů skupiny. „Ty vypovídají o pravdivosti výpovědí spolupracujících obviněných. Vše je dokreslováno listinami v držení spolupracujících obviněných a také například údaji zjištěnými na jejich mobilních telefonech,“ uvedl žalobce.

Naopak svědecké výpovědi naproti tomu zásadním přínosem podle něj nejsou. „U dvacítky svědků jsem proto vyslovil souhlas s přečtením protokolů o jejich výpovědích u soudu. Na slyšení žádného ze svědků tedy netrvám,“ uvedl Mezlík.

Čtyři spolupracující obvinění

Ve věci usilují o status spolupracujícího obviněného čtyři lidé, v obžalobě jsou tak i označeni. Jsou jimi Saman El-Talabani, který popsal celkové fungování skupiny, Petr Kosmák, který rozkryl fungování větve případu týkající se správy nemovitostí městské části Brno - střed, Lubomír Smolka, který popsal způsob ovlivňování stavebních zakázek zadávaných městskou částí, a Pavel Ovčarčin, který navíc poukázal na účast Jiřího Hose na ovlivnění některých zakázek. Kromě toho se další člověk doznal k poskytnutí úplatku.

V případu je podle žalobce možné mít více spolupracujících osob. „Nestává se to často, ale je to možné. V těchto ostře sledovaných případech zasahujících do politiky se většinou setkáváme s intenzivní obhajobou vedenou čistými a často i méně čistými prostředky. Proto si vážím přístupu všech spolupracujících obviněných a pozitivní změně jejich náhledu, ke které se odhodlali. Vím, že to nebylo snadné rozhodnutí, museli odolat silným tlakům a v jednací síni se na ně sesype špína. Pokud své postavení ustojí, podle zákona by měli být odměněni mírnějším trestem v sazbě do pěti roků,“ uvedl Mezlík.

Krajský soud začne kauzu řešit v pondělí 21. září, v týdnu jsou v plánu ještě další dva jednací dny. Termíny hlavního líčení má soud zatím naplánovány do konce roku. Podle žalobce lze očekávat několik měsíců trvající řízení.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat