Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žalobce Kosán, který pomohl kmotru Novákovi na svobodu, zůstane ve funkci

Česko

  10:30
Ústecký krajský žalobce Jan Jakovec upustil od záměru odvolat Ladislava Kosána z funkce okresního státního zástupce v Chomutově. Kosána v březnu potrestal kárný senát snížením platu za to, že se nepostavil proti podmínečnému propuštění bývalého senátora a někdejšího starosty Chomutova Alexandra Nováka z vězení.

Státní zástupce Ladislav Kosán foto: MAFRA

Podle Jakovce není možné Kosána z čela chomutovského státního zastupitelství odvolat, protože u soudu s Novákem vystupoval jako řadový žalobce. „Musel by závažným způsobem porušit povinnosti vyplývající z funkce vedoucího, ale to se nestalo,“ zdůvodnil své rozhodnutí Jakovec deníku MF Dnes. Kosán by podle něj měl velkou šanci uspět se stížností u Nejvyššího správního soudu (NSS).

Žalobce Kosána za postup při návrhu na propuštění Nováka z vězení potrestal letos v březnu NSS snížením platu o 10 procent na devět měsíců. Kárný senát dospěl k závěru, že Kosán porušil povinnosti státního zástupce, byť ne ve všech vytýkaných bodech. Postupoval liknavě, pasivně, uvedl předseda kárného senátu Jiří Palla.

Výzva k odstoupení

Krajský státní zástupce Jakovec po verdiktu NSS vyzval Kosána k odstoupení z vedoucí funkce. „Pokud rezignaci nepodá sám, jsem připraven podat návrh na jeho odvolání,“ řekl Jakovec koncem dubna serveru Lidovky.cz.

Exsenátor za ODS a někdejší starosta Chomutova Novák byl odsouzen za přijetí víc než čtyřicetimilionového úplatku ke čtyřem rokům vězení. Chomutovský soud loni v květnu Nováka po dvou letech pustil na svobodu. Za někdejšího politika se při podmínečném propuštění zaručil motorkářský spolek Gryphons, což někteří odborníci označili za nestandardní.

Kosán už před lety čelil obžalobě z korupce. Několik let kvůli tomu nemohl pracovat, nakonec jej ale justice obžaloby zprostila a mohl se vrátit na státní zastupitelství.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!