20. listopadu 2012 18:21, aktualizováno  18:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie se musí znovu zabývat Kocourkovými odkloněnými miliony

Exministr průmyslu Martin Kocourek (ODS)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exministr průmyslu Martin Kocourek (ODS) | foto: ČTK

PRAHA Žalobce podruhé vrátil policii k dalšímu vyšetřování případ bývalého ministra průmyslu a obchodu za ODS Martina Kocourka a jeho matky. Policie je viní z poškozování věřitele kvůli zatajení 16 milionů korun při Kocourkově rozvodu s manželkou. Sdělil to žalobce z Okresního státního zastupitelství Praha-západ Ondřej Šmelhaus.

Policie původně navrhla žalobci zastavení trestního stíhání obou obviněných. Důvodem je prý to, že nezískali souhlas se stíháním od exmanželky, který podle zákona potřebují. Státní zástupce jim ale případ už dříve vrátil, aby zjistili, zda se tato podmínka vztahuje i na případ již bývalých manželů.

ČTĚTE TAKÉ:

Kriminalisté pak předali žalobci spis podruhé se stejným požadavkem a Šmelhaus jim jej nyní opět vrátil. "Tvrdí se tam (ve spisu), že ty osoby byly v nějakém poměru, ale ne vše koresponduje, a to je potřeba prověřit," potvrdil žalobce informace deníku Právo.

O Kocourka se zajímá i protikorupční policie

Kvůli "odklonění" milionů před bývalou manželkou, jak Kocourek transakci nazval, se o exministra zajímá také protikorupční policie. Zatím však stále sbírá a vyhodnocuje podklady. Detektivové se zabývají samotným původem peněz. Policie vede trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz. Kocourek však vždy jakoukoli vinu odmítal.

Kauzu, která vyvrcholila jeho odchodem z vlády, zahájila loni v listopadu zpráva Mladé fronty Dnes o tom, že ministrova matka uzavřela 3. března 2008 smlouvu se společností Key Investments (KI). O týden později se na jejím účtu objevily dluhopisy společnosti v hodnotě 16 milionů korun. Kocourkova matka je za několik měsíců prodala za 16,14 milionu. Z dokumentů prý nebylo jasné, jakým způsobem žena za dluhopisy zaplatila. Objevily se proto spekulace o původu peněz.

Ministrova manželka žalobu stáhla

Kocourek popíral možnou korupci a za několik dní na tiskové konferenci prohlásil, že uvedené peníze byly jeho osobní, ale také historické rodinné prostředky. Ministr vysvětloval, že v roce 2008 nechtěl, aby jeho osobní prostředky a prostředky rodinných příslušníků byly ohroženy problémy, které měl se svou bývalou manželkou, a proto je svěřil do správy KI.

Exministrova bývalá manželka na Kocourka podala také žalobu. Domáhala se poloviny z 16 milionů korun, které její bývalý manžel před rozvodem skryl. Nakonec ji však vzala zpět, svůj krok tehdy nijak nezdůvodnila.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.