21. prosince 2017 16:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exdetektiv Komárek dostal za výrok o ‚brutálním‘ úniku informací podmínku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Exdetektiv Komárek dostal za výrok o ‚brutálním‘ úniku informací podmínku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exdetektiv Komárek dostal za výrok o ‚brutálním‘ úniku informací podmínku. | foto: MAFRA

PRAHA Bývalému detektivu Jiřímu Komárkovi ve čtvrtek Okresní soud pro Prahu-západ uložil za výrok o „brutálním“ úniku informací roční podmínku s odkladem na dva roky. Z úniku nařkl Komárek loni v červnu policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Komárek se ve čtvrtek hájil tím, že jednal ve veřejném zájmu. Podmíněný trest navrhoval i žalobce Pavel Prygl, Komárkův obhájce naopak žádal zproštění.

 Proti rozsudku se Komárek na místě odvolal, bude se jím tedy ještě zabývat nadřízený soud. Pokud měl Komárek nějaké podezření, nevyčerpal podle soudkyně Jitky Drábkové všechny zákonné prostředky, které se mu nabízely. Mohl se například obrátit na Vrchní státní zastupitelství, řekla soudkyně. „Zvolil velmi nešťastná způsob,“ dodala. Informaci o prověřování Tuhého se podle ní dozvěděl v rámci výkonu svého povolání a podle zákona ji proto zveřejnit neměl.

V případě, o kterém Komárek mluvil, šlo o to, že z telefonu, který dříve používali Tuhého blízcí, unikaly informace o vyšetřování údajně zmanipulovaných IT zakázek. Ukázalo se však, že inspekce uvedla do záznamu o zahájení vyšetřování nesprávný směr komunikace a sms naopak přišla na zmíněný telefon. Prošetřování bylo v době, kdy Komárek výrok pronesl, odloženo.

Bývalému detektivu Jiřímu Komárkovi ve čtvrtek Okresní soud pro Prahu-západ uložil za výrok o „brutálním“ úniku informací roční podmínku s odkladem na dva roky.
Komárek se dočkal u soudu svého rozsudku. Dostal podmínku.

Komárek v loňském roce patřil k hlavním kritikům reorganizace části policie, při které se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality sloučily do Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Kvůli změnám Komárek od sboru odešel. Policii v té době opustil i jeho tehdejší nadřízený a ředitel ÚOOZ Robert Šlachta, který se jako svědek Komárka zastal. Oba odchod vysvětlovali tím, že podle nich byla reorganizace účelová.

Tuhý žádá jako náhradu nemajetkové újmy 50.000 korun. Soudu ho s nárokem odkázal na civilní řízení. „Pan poškozený nějakým způsobem poškozen býti mohl, na druhou stranu nemám podklady pro to, jakým způsobem vyčíslit nemajetkovou újmu,“ dodala Drábková.

ČTK
  • 10Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!