7. března 2018 13:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobce navrhl muži až 7,5 roku vězení za znásilnění sester. Ten vinu popírá

Muž měl podle obžaloby zneužít své sestry, kterým v té době bylo 14 a 13 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž měl podle obžaloby zneužít své sestry, kterým v té době bylo 14 a 13 let. | foto: Shutterstock

ZLÍN/PRAHA Státní zástupce Leo Foltýn žádá pro mladíka z Uherskohradišťska za znásilnění, pokus o znásilnění a pohlavní zneužívání nezletilých dívek trest od sedmi do 7,5 roku vězení. Obžalovanému dvaadvacetiletému muži hrozí pět až 12 let. Jakoukoliv vinu popírá, ze středečního hlavního líčení u zlínského krajského soudu se omluvil.

Podle obžaloby byly obětí muže dvě sestry, kterým v době údajného skutku bylo 14 a 13 let. Státní zástupce uvedl, že se muž trestné činnosti dopustil od podzimu 2015 do léta 2016 v obci na Uherskohradišťsku. Podle Foltýna starší ze sester jednou znásilnil a následně s ní několikrát souložil, s čímž už podle žalobce dívka souhlasila. Obžalovaný se podle státního zástupce v dubnu 2016 pokusil v autě znásilnit i mladší ze sester.

„Neznám osobu obžalovaného, i přesto si troufám tvrdit, že se bude jednat o člověka nezdravě ambiciózního s určitými agresivními rysy. Nedokázal se k případu postavit jako pořádný chlap. Svou agresivitu dostatečně nekoriguje, je to jednání nezdravého jedince,“ uvedl Foltýn.

Podle obhájce obžalovaného muže Ivana Dvořáčka však jeho klient ani s jednou ze sester neměl žádný, natož násilný pohlavní styk. Výpovědi obou dívek, které před soudem hovořily s vyloučením veřejnosti, označil za nepřesvědčivé. „Obžalovaný se stal obětí sester, kterým odmítl jejich skryté či méně skryté nabídky na sexuální aktivity a ty se tím cítily dotčeny. Navrhuji, aby byl obžaloby zproštěn,“ řekl obhájce.

Je na hranici slaboduchosti, popisuje psycholožka

Před soudem znovu vypovídala i znalkyně z oboru psychologie Milada Kristková. Starší dívka podle ní o mladíka usilovala, chtěla s ním začít chodit. Jeho jednání údajně nečekala, ale nebylo jí nepříjemné. Mladší dívku označila znalkyně jako osobu s velice nízkou spolehlivostí výpovědí.

„Má nižší IQ, než je norma, je na hranici slaboduchosti. Nedomýšlí následky svého jednání. Říká to, co se jí zrovna hodí,“ uvedla Kristková. Dívka jí údajně řekla, že před údajným pokusem o znásilnění už měla dva sexuální partnery, spolužáky, které chtěla nahlášením případu krýt.

Předseda senátu ve středu četl další znalecké posudky z oborů psychologie, psychiatrie a sexuologie, které se týkají osoby obžalovaného. Vyplývá z nich, že u muže nebyla zjištěna žádná patologie ani poruchy sexuální preference. Dominují však u něj výrazné disociální prvky. Mladík má prý tendence k manipulaci, nejeví zájem o společenská pravidla.

Soud si na středu předvolal i sestru obžalovaného, která nevěří, že by se její bratr znásilnění a pohlavního zneužívání dopustil. „Není svatoušek, ale tohle by neudělal. Není agresivní fyzicky, ale zanadává si. Když se mu něco nelíbí, vyjádří svůj názor,“ řekla mladá žena. Předseda senátu Jiří Dufek ale upozornil, že muž byl v minulosti pravomocně podmínečně odsouzen za vulgární napadání a vyhrožování policistům.

Hlavní líčení bylo odročeno na 28. března, kdy by měl pravděpodobně padnout rozsudek.

ČTK