Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žalobce obvinil tři policisty. Mohli zabránit vraždě

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Českobudějovický státní zástupce obvinil tři jihočeské policisty, kteří v noc vraždy hudebníka a jeho manželky v Českých Budějovicích rozhodovali o postupu policistů v terénu.

Hrozí jim až rok vězení, informoval včera server Novinky.cz. Státní zástupce je začal stíhat na návrh policejní inspekce, a to za maření úkolů úřední osoby z nedbalosti.

Z vraždy manželského páru policisté obvinili osmadvacetiletého syna zavražděné ženy Jana Heidingera. Ten prý hudebníkovi už dříve vyhrožoval zastřelením a několikrát ho fyzicky napadl. Obviněný je na psychiatrickém oddělení brněnské vazební věznice.

Pozůstalí zavražděných tvrdí, že policisté o výhrůžkách věděli. Rodinu hudebníka ohrožoval už dvě hodiny před činem. Skladatel proto volal policisty. Policejní hlídka podle jeho bývalé ženy ale na místo nepřijela.

Policisté tvrdí, že na výzvu reagovali a na místo večer přijeli. Podle serveru policejní hlídka na místo dorazila, ale byla zřejmě odvolána nyní obviněnými policisty.

V souvislosti s případem může být potrestáno dalších pět policistů. Chybu v jejich postupu našla inspekce i vnitřní kontrola jihočeské policie. Bude s nimi zahájeno kázeňské řízení. Policisté mohou přijít o část platu, může jim být snížena hodnost. V případě, že mají nejnižší hodnost, by to znamenalo propuštění od policie. Podle serveru nesplnili své povinnosti už během vyšetřování loňských konfliktů mezi Heidingerem a zavražděnými manželi.

Kárné řízení čeká i žalobkyni Chybu v kauze udělala podle nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké také žalobkyně, pro kterou navrhuje kárné řízení. Provinila se podle Vesecké tím, že přehlédla posudek, který doporučoval nechat muže podezřelého z vraždy v péči lékařů.

„Kdyby to správně vyhodnotila, šel by návrh na ústavní léčbu. Ale i v tom mezidobí mohlo dojít k tomuto tragickému následku. Nicméně pochybení shledávám, opatření tak budou učiněna,“ řekla Vesecká. Nejvyšší státní zástupkyně prý i doplní pokyny pro státní zástupce.

Vražda českobudějovického hudebníka a jeho ženy se stala krátce po půlnoci 11. února nedaleko centra města v jednom z činžovních domů. Obviněný muž se do bytu dostal přes balkon. Obě oběti pravděpodobně zastřelil, zatímco spaly. Podle policejního zdroje navíc do skladatele zabodl nůž.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...