12. ledna 2016 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobce v kauze Dbalý: Ctím právo na obhajobu, ale příměry k Vašovi byly za hranou

Státní zástupce Zdeněk Matula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní zástupce Zdeněk Matula. | foto: ČTK

PRAHA Přirovnání ke komunistickému prokurátorovi Karlu Vašovi či výtky kvůli únikům ze spisu. Vladimír Dbalý se během prvního dne soudního projednávání údajné korupce v nemocnici Na Homolce několikrát zprudka obul do státního zástupce Zdeňka Matuly. Ten ale jeho výpady přešel se stoickým klidem. Má na to právo, takový zkrátka bude jeho styl obhajoby, řekl žalobce v rozhovoru se serverem Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Vladimír Dbalý se proti vám během úvodního dne procesu několikrát poměrně ostře vymezil. Překvapilo vás to?
Vnímám to jako součást obhajoby. Pan obžalovaný se takto hájil už v přípravném řízení. V současnosti jsou v tomto druhu kauz dvě možnosti obrany: buď se můžete vymezovat proti skutku jako takovému, nebo můžete napadat procesní postup – obžalování totiž věří, že pokud se jim podaří najít nějakou procesní vadu, mohli by například dosáhnout toho, že soud proti nim nebude moci použít některé důkazy.

Lidovky.cz: Co jste říkal na to, že vás Vladimír Dbalý přirovnal ke komunistickému prokurátorovi Karlu Vašovi?
I to je způsob obhajoby. Myslím si ale, že tato část už byla za hranou. Kvituji zásah soudkyně, protože mám za to, že v soudní síni by měli všichni dodržovat určitou úroveň vystupování. Mohu jen doufat, že paní předsedkyně udrží v jednací síni pořádek i nadále.

Lidovky.cz: Pan Dbalý vám rovněž vyčetl, že z spisu během vyšetřování unikaly informace.
To je další ze součástí obhajoby. Pan obžalovaný v přípravném řízení opravdu kvůli únikům podával trestní oznámení. Policie je ale vždy odložila, protože se zjistilo, že původcem úniků byla pravděpodobně sama obhajoba. Obhájkyně totiž výslovně řekla, že jí klient dal povolení, aby s médii komunikovala a aby jim poskytovala různé údaje z průběhu vyšetřování. Já za sebe mohu říci, že jsem během celé kauzy ctil trestní řád a uváděl jsem pouze takové informace, které jsem uvádět mohl. A jsem konsternován tím, že toto úmyslné vypouštění informací je přičítáno orgánům činným v trestním řízení. Ale taková je bohužel realita, se kterou se musíme vypořádat.

Lidovky.cz: Vladimír Dbalý také mluvil o psychickém tlaku. Řekl, že se jej policistka snažila přesvědčit, aby jí poskytl informace například o panu Rittigovi nebo o panu Šnajdrovi. Máte zprávy o tom, že něco podobného proběhlo?
Ano, mám. Takové jednání se uskutečnilo. Obžalovaný si to sám přál. Ve spise je dokonce založena jeho žádost o jednání s policisty bez přítomnosti právníků. Vím také o tom, že následně bylo na onu policistku kvůli údajnému nátlaku podáno trestní oznámení, které ale bylo odloženo. Je třeba si uvědomit, že v trestním řádu máme institut spolupracujícího obviněného. Pokud si obviněný přeje vědět, co tento institut obnáší, nevidím nic nezákonného na tom, že mu to někdo vysvětlí. Součástí takovéhoto jednání může být i nabídka, že státní zástupce nepodá například návrh na vzetí do vazby. Nikdo ale nikdy nikomu neříká, jak má vypovídat a je vždy věcí obviněného, jak se zachová.

Lidovky.cz: Co říkáte argumentu Vladimíra Dbalého, který se podivoval tomu, že pan Beran figuruje mezi svědky a ne mezi obžalovanými?
Toto je opět součást obhajoby. A já se k tomu nemohu vyjadřovat. Možná se k tomu vyjádřím v závěrečné řeči. Obecně ale platí, že pokud se státní zástupce domnívá, že byl spáchán trestný čin, učiní patřičné kroky, pokud si to nemyslí, tak se žádné trestní stíhání nevede.

Obžalovaní v kauze bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého.
Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý před začátkem hlavního...

Lidovky.cz: Pan Beran, jednatel společnosti Virmil, přes kterou se měly peníze vyvádět, tedy podle vás žádnou škodu nezpůsobil?
Pan Beran bude před soudem figurovat jako svědek. Obhajoba i obžaloba tedy dostane možnost jej vyslechnout.

Lidovky.cz: A myslíte si, že by mohl být v budoucnu stíhán?
Procesní postavení jakékoli osoby, která má vystoupit před soudem, nelze předjímat. Ale změny nelze vyloučit. To by ale svědek musel před soudem lhát, nebo by z líčení muselo vyplynout, že se aktivně podílel na trestném činu.

Lidovky.cz: Policie při šetření kauzy Homolka spolupracovala s FBI, jak velkou roli to ve vyšetřování hrálo?
Ke konkrétním důkazům se vyjadřovat nebudu.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz