20. září 2012 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobce: V kauze metanol mají oběti i stát šanci na peníze

Garáž a sklad nedaleko sídliště Jižní Svahy ve Zlíně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Garáž a sklad nedaleko sídliště Jižní Svahy ve Zlíně | foto: ČTK

ZLÍN Nejen dlouhé roky za mřížemi, ale i povinnost zaplatit odškodné možná čeká osoby, které mají vinu na otravách metanolem. Žalobce Roman Kafka z Krajského státního zastupitelství ve Zlíně však v rozhovoru pro Lidovky.cz upozornil, že se poškození budou muset o peníze sami přihlásit. A to se týká i státu.

Lidovky.cz  Vzhledem ke kvalifikaci trestného činu hrozí osobám, které stojí na vrcholu metanolové pyramidy, až výjimečný trest. Jak to ale bude s náhradou škod, případně odškodněním obětí?
Co se týče náhrady škody, to už hodně předjímáme. Nemáme zatím ani pachatele, ani jejich odsouzení. Ale obecně platí, že v rámci trestního řízení mohou poškození nárokovat náhradu škody. Je otázka, jestli by to byla veškerá škoda, která byla způsobena. Ale i škoda na léčebných nákladech by mohla být soudem uznána.

Lidovky.cz  To znamená, že otrávení lidé či příbuzní obětí budou muset peníze aktivně nárokovat...
Ano, je to vždy na základě nároku poškozeného, který uplatní v trestním řízení.

Lidovky.cz  Poškozený je v tomhle případě vlastně i stát, kterému vypadly výrazné příjmy z prodeje alkoholu. Co kdyby chtěl odškodnění?
To je velmi odvážná konstrukce, které bych se chtěl zatím vyhnout. Ale přemýšlel jsem nad tím také, protože krom toho, co je hlavní - škoda na životě a zdraví osob - došlo prokazatelně i k majetkové újmě - vyhlášením částečné prohibice a tak dále. Ale to je spíše už otázka pro řízení před soudem, zda by se stát přidal k takovému trestnímu řízení. Umím si to představit.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz  Policii jste dal pokyn k zahájení šetření pro trestní čin úmyslného obecného ohrožení, za což může být uložen až výjimečný trest. Skutečně věříte, že pachatelům dokážete prokázat úmysl?
Chci zdůraznit, že si nemyslím, že daný alkohol uvedli do běhu s tím úmyslem, aby někoho usmrtili. To asi těžko. To už by bylo na pokraji teroristického útoku. Nicméně museli být srozuměni s tím, že pokud se takováto látka objeví v oběhu, že může dojít k ohrožení života a zdraví osob - a k tomu i došlo. A srozumění je jedna z forem úmyslu v českém právním řádu. Nejen chtění, ale i srozumění. Proto takto zavažná kvalifikace. Podle mě by mohla přicházet v úvahu u osob na počátku celého řetězce.

Lidovky.cz  V kauze už bylo obviněno 25 lidí. Už víte, zda celý případ spadne na vás, nebo se o něj podělíte ještě s jiným státním zástupcem? 
Chodí nám desítky spisů denně z celé republiky, respektive dnes zatím ze Zlínského kraje a Jihomoravského. Ale zatím je pravděpodobné, že to skončí celé u nás.

spaŠárka Pálková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!