Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Žalobce zabavil majetek architektu Řičářovi, který spustil aféru Budišov

Česko

  12:54aktualizováno  17:06
PRAHA - Vrchní státní zastupitelství v Praze zajistilo domy a pozemky v Liberci v hodnotě 22,8 milionů korun, které si na horší časy "ulil" Marek Řičář. Architekt Řičář spustil s pomocí televize Nova kauzu Budišov a dostal se kvůli tomu do programu na ochranu svědků. Později však policie obvinila z dotačního podvodu i jeho.

Marek Řičář foto: Lidové noviny

Vypracoval totiž projekt zavádění internetu do jedenácti obcí Podještědska. Sdružení obcí díky tomu od státu získalo v letech 2005 až 2006 dotaci ve výši 15,5 milionu korun. Místo internetu měl ale architekt za tyto peníze nakoupit domy a další pozemky v Liberci, které pak v lednu 2008 vložil podle obchodního rejstříku do firmy Kristián Development. Předsedou představenstva této společnosti je přitom Řičářův mladší bratr Václav.

Žalobci ovšem nemovitosti vypátrali a na začátku letošního roku je zabavili. "Státnímu zástupci se podařilo zajistit náhradní majetek, jehož původ pochází podle názoru státního zástupce z trestné činnosti. Je to úspěch. Ne, vždy se toto podaří," řekla LN mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.

Řičář si proti tomuto rozhodnutí podal stížnost. Vrchní soud v Praze jí ale v polovině února odmítl.

Řičáře policie spolu s expředsedou mikroregionu Podještědí Josefem Kamenským obvinila loni v létě. Nyní se ale podle Válové stíhání rozšířilo na další dvě osoby.

"Jejich totožnost nebudeme nyní prozrazovat," říká Válová. V současné době stále ještě probíhají výslechy a shromažďování dalších důkazů. Podání obžaloby proto nelze v nejbližších týdnech nejspíš čekat.

Kauza Budišov

Řičář upozornil na podzim 2006 prostřednictvím televize Nova na kauzu Budišov. Tedy na skupinku lidí, kteří údajně chtěli nadhodnocením ceny rekonstrukce zámku v Budišově převést třicet milionů korun z evropských fondů do vlastních kapes.

Řičář zároveň tvrdil, že mu tito lidé vyhrožují. Kvůli tomu se pak dostal do programu na ochranu svědků, kde je dosud.

Policie se vzápětí pustila do díla a do cel posadila dnes již mrtvého starostu Budišova Ladislav Péťu, exšéfa sekretariátu sociálnědemokratických vlád Zdeňka Doležela, známého z kauzy "pět na stole v českých", a jeho podřízeného Miloslava Řehulku.

Do vazby putovala i bývalá náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj Věra Jourová, která měla údajně inkasovat dvoumilionový úplatek za to, že skupině s tunelováním eurofondů pomáhala.

Policie se ovšem brzy zadrhla a nikdy se jí nepodařilo najít dostatek relevantních důkazů, že k podvodu skutečně mělo dojít. Stíhání Jourové definitivně odpískala v létě 2008.

Dva nezávislé audity zároveň potvrdily, že rekonstrukce budišovského zámku předražená nebyla.

Vyšší cenu Jourová dnes vysvětluje tím, že na její radu se žádost o dotaci rozšířila ze samotného budišovského zámku i na nedaleký zámek třebíčský. Jourová zároveň tvrdí, že její obvinění zavinily lži Řičáře, který se jí prý chtěl pomstít za to, že mu ještě coby náměstkyně bránila v okrádání státu.

Řehulku a Doležela pak ještě čekal soud kvůli tomu, že prý měli Řičáře vydírat. Ani tady se ale nikdy dostatek důkazů nenašel, a třebíčský okresní soud loni v létě oba muže osvobodil.