19. ledna 2016 10:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobce žádá pro bývalého českobudějovického primátora Thomu šest let

Juraj Thoma u soudu v roce 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Juraj Thoma u soudu v roce 2014. | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Státní zástupce žádá pro bývalého českobudějovického primátora Juraje Thomu trest vězení v rozmezí pět let až šest let a osm měsíců. Thoma prý v roce 2010 ve funkci prvního muže jihočeské metropole podepsal dodatek ke smlouvě na IT zakázku ve výši 37 milionů korun, aniž by ji schválila rada města.

Obvyklá cena za podobnou zakázku může být podle znalců až o 12 milionů korun nižší. Státní zástupce navrhl pro Thomu trest při úterních závěrečných řečech před českobudějovickým soudem, který případ bývalého primátora řeší od prosince 2014. Thoma je obžalován ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Thoma od začátku jakoukoli vinu popírá. Během líčení se ani nechce ke kauze vyjadřovat. Českobudějovický soud by měl rozsudek oznámit na středečním zasedání. Thoma se kvůli obžalobě nestal po předloňských podzimních volbách náměstkem primátora za tehdejší koaliční hnutí Občané pro Budějovice (OPB). Odůvodnil to tím, že se hodlá soustředit na soudní líčení a udělat maximum pro očištění svého jména.

Špatný dodatek

Podstatou stíhání byla skutečnost, že primátor podle policie v červnu 2010 jako úřední osoba neoprávněně uzavřel dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení se společností BitServis.

Státní zastupitelství začalo případ řešit před třemi lety, ale po několika měsících primátorovo stíhání zastavilo. Policie se však předloni k vyšetřování vrátila a státní zastupitelství tehdy podalo návrh na obžalobu Thomy.

ČTK