Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žalobce zastavil část stíhání bývalého ředitele Lesů ČR Szóráda, policie podle něj nemá dostatek důkazů

Česko

  21:00
Praha - Státní zástupce zastavil stíhání bývalého ředitele Lesů ČR (LČR) Daniela Szóráda kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle kriminalistů poškodil státní podnik tím, že nabídl těžařským firmám předčasné ukončení kontraktů dohodou kvůli kůrovcové kalamitě.

Šéf státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád. foto: MAFRA – Tomáš Krist

Policie viní exředitele Szoráda za škodu 1,8 miliardy korun v Lesích ČR, hrozí mu až osm let vězení

Podle Nejvyššího státního zastupitelství ale pro to policisté nemají dostatek důkazů, informoval web Hospodářských novin. Szórád je nadále stíhán pro podvod, kterého se podle policie dopustil nedodržením konkurenční doložky po odchodu z místa ředitele LČR. V čele firmy spravující téměř polovina lesů v Česku byl Szórád od dubna 2014 do května 2018.

Daniel Szórád (vlevo), šéf Lesů ČR, po podpisu smlouvy o bezzásahovém území v...
Daniel Szórád (vlevo) podepisuje jako šéf Lesů ČR smlouvu o bezzásahovém území...

V sídle LČR zasahovali policisté v dubnu 2019. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) tehdy uvedl, že razie se týkala doby Szórádova působení v čele podniku. Letos v únoru policie Szóráda obvinila z porušení povinnosti při správě majetku a z podvodu. Podle kriminalistů způsobil škodu zhruba 1,8 miliardy korun.

Razie míří na exředitele Lesů Szóráda. Podle policie nezasáhl proti kůrovci a způsobil škodu 2,4 miliardy

Szórád vinu od počátku odmítal a obvinění označil za absurdní. ČTK v únoru napsal, že vyšetřovatel shledal jako zločin porušení povinnosti při správě cizího majetku jeho postup podle vládního usnesení prezentovaný na tiskové konferenci v září 2017. Na té Szórád informoval, že LČR nabídnou kvůli kůrovcovým a jiným kalamitám těžařským firmám předčasné ukončení kontraktů dohodou.

Proti stíhání podal Szórád stížnost, a dozorující žalobce kauzy Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze nyní potvrdil, že část usnesení o zahájení stíhání byla zrušena. „Ohledně skutku kvalifikovaného jako porušení povinnosti při správě cizího majetku policejní orgán neprovedl všechny potřebné úkony v rozsahu nezbytném pro to, aby ve věci mohl vydat rozhodnutí,“ stojí podle HN v usnesení žalobců o zrušení stíhání. „Zastupitelství však nebrání policejnímu orgánu, aby v rámci daného trestního řízení, po provedení dalších úkonů, opětovně posoudil trestní odpovědnost obviněného pro uvedený skutek,“ dodal podle deníku úřad.

Bývalý ředitel LČR nadále čelí obvinění z podvodu, kterého se podle kriminalistů dopustil porušením konkurenční doložky po odchodu z čela firmy. Ta mu ještě půl roku po odchodu vyplácela plat pod podmínkou, že Szórád nebude pracovat jinde, zejména ne pro dřevařskou konkurenci. Policisté se ale domnívají, že Szórád podmínku porušil, píše web.

Entomologové podali trestní oznámení kvůli vyhubení motýla jasoně na Pálavě, na vině jsou podle nich Lesy ČR

I toto obvinění Szórád odmítá. „Po odchodu z Lesů ČR jsem dostal pracovní nabídku, podali jsme si ruku. Řekl jsem, že můžu začít až ve správný čas. Byl tam slib, ale ne žádné manželství. Nic podepsáno nebylo, žádné benefity ani peníze od soukromých firem jsem nedostával, řekl počátkem března Hospodářským novinám.

Web připomíná, že policie prošetřuje také Szórádův postup při zvládání kůrovcové kalamity. Obviněný ale z ničeho není.

Státní podnik LČR loni zvýšil těžbu dřeva o tři procenta na rekordních 14,35 milionu metrů krychlových. Nepokračoval tak razantní nárůst roku 2019, kdy těžba kvůli masivnímu šíření kůrovce vzrostla meziročně o 30 procent na 13,9 milionu metrů krychlových.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat