Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobce zastavil část stíhání bývalého ředitele Lesů ČR Szóráda, policie podle něj nemá dostatek důkazů

Daniel Szórád nový šéf státního podniku Lesy ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Szórád nový šéf státního podniku Lesy ČR. | foto: MAFRA – Tomáš Krist

Praha Státní zástupce zastavil stíhání bývalého ředitele Lesů ČR (LČR) Daniela Szóráda kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle kriminalistů poškodil státní podnik tím, že nabídl těžařským firmám předčasné ukončení kontraktů dohodou kvůli kůrovcové kalamitě.

Podle Nejvyššího státního zastupitelství ale pro to policisté nemají dostatek důkazů, informoval web Hospodářských novin. Szórád je nadále stíhán pro podvod, kterého se podle policie dopustil nedodržením konkurenční doložky po odchodu z místa ředitele LČR. V čele firmy spravující téměř polovina lesů v Česku byl Szórád od dubna 2014 do května 2018.

Daniel Szórád (vlevo), šéf Lesů ČR, po podpisu smlouvy o bezzásahovém území v...
Daniel Szórád (vlevo) podepisuje jako šéf Lesů ČR smlouvu o bezzásahovém území...

V sídle LČR zasahovali policisté v dubnu 2019. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) tehdy uvedl, že razie se týkala doby Szórádova působení v čele podniku. Letos v únoru policie Szóráda obvinila z porušení povinnosti při správě majetku a z podvodu. Podle kriminalistů způsobil škodu zhruba 1,8 miliardy korun.

Szórád vinu od počátku odmítal a obvinění označil za absurdní. ČTK v únoru napsal, že vyšetřovatel shledal jako zločin porušení povinnosti při správě cizího majetku jeho postup podle vládního usnesení prezentovaný na tiskové konferenci v září 2017. Na té Szórád informoval, že LČR nabídnou kvůli kůrovcovým a jiným kalamitám těžařským firmám předčasné ukončení kontraktů dohodou.

Proti stíhání podal Szórád stížnost, a dozorující žalobce kauzy Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze nyní potvrdil, že část usnesení o zahájení stíhání byla zrušena. „Ohledně skutku kvalifikovaného jako porušení povinnosti při správě cizího majetku policejní orgán neprovedl všechny potřebné úkony v rozsahu nezbytném pro to, aby ve věci mohl vydat rozhodnutí,“ stojí podle HN v usnesení žalobců o zrušení stíhání. „Zastupitelství však nebrání policejnímu orgánu, aby v rámci daného trestního řízení, po provedení dalších úkonů, opětovně posoudil trestní odpovědnost obviněného pro uvedený skutek,“ dodal podle deníku úřad.

Bývalý ředitel LČR nadále čelí obvinění z podvodu, kterého se podle kriminalistů dopustil porušením konkurenční doložky po odchodu z čela firmy. Ta mu ještě půl roku po odchodu vyplácela plat pod podmínkou, že Szórád nebude pracovat jinde, zejména ne pro dřevařskou konkurenci. Policisté se ale domnívají, že Szórád podmínku porušil, píše web.

I toto obvinění Szórád odmítá. „Po odchodu z Lesů ČR jsem dostal pracovní nabídku, podali jsme si ruku. Řekl jsem, že můžu začít až ve správný čas. Byl tam slib, ale ne žádné manželství. Nic podepsáno nebylo, žádné benefity ani peníze od soukromých firem jsem nedostával, řekl počátkem března Hospodářským novinám.

Web připomíná, že policie prošetřuje také Szórádův postup při zvládání kůrovcové kalamity. Obviněný ale z ničeho není.

Státní podnik LČR loni zvýšil těžbu dřeva o tři procenta na rekordních 14,35 milionu metrů krychlových. Nepokračoval tak razantní nárůst roku 2019, kdy těžba kvůli masivnímu šíření kůrovce vzrostla meziročně o 30 procent na 13,9 milionu metrů krychlových.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....