Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žalobci hrají o důkazy. Porušili proto zákon, tvrdí advokáti exposlanců

Česko

  14:08
PRAHA - Přestože Nejvyšší státní zastupitelství zrušilo usnesení o stíhání bývalých poslanců Tluchoře, Fuksy a Šnajdra v kauze tzv. trafik, jejich advokáti nejásají. Podle nich mělo dojít k zastavení trestního stíhání. Nestalo se tak kvůli udržení důkazů, tvrdí.

Marek Šnajdr se svým advokátem Lukášem Trojanem po propuštění foto: ČTK

"Nejvyšší státní zastupitelství obešlo zákon a jako takové je možné jeho rozhodnutí považovat až za nezákonné," uvedl pro Lidovky.cz advokát Lukáš Trojan, který v případu zastupuje Marka Šnajdra. "Vypadá to na vlekou právní bramboračku," přidává se k němu Marek Nespala, právní zástupce Petra Tluchoře.

Obhájce bývalého poslance ODS Petra Tluchoře Marek Nespala

Obhájce bývalého poslance ODS Petra Tluchoře Marek Nespala

V čem advokáti vidí problém? Podle nich jednali státní zástupci nezákonně. V Trestním řádu je totiž řečeno, že pokud je někdo vyňat z pravomoci policistů, žalobců a soudců, nelze v trestním stíhání pokračovat a musí být zastaveno. A Nejvyšší soud exposlance z pravomoci orgánů činných v trestním řízení vyňal.

Výhoda? Důkazy žalobcům zůstanou

"Státní zástupce ale stíhání nezastavil a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman to obešel tím, že zrušil usnesení o zahájení trestního stíhání. Takže už není možné ho zastavit, protože se dál nevede," vysvětlil Trojan. Výhoda takového postupu je podle něj zřejmá: "Kdyby trestní stíhání zastavili, tak jsou povinni vydat všechny věci, ale takhle můžou pokračovat v prověřování. To je neuvěřitelný postup z hlediska procesu. To je bezprecedentní," tvrdí advokát.

Aktuálně

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v pátek zrušil usnesení o stíhání tří bývalých poslanců ODS a vrátil spis šéfovi olomouckých žalobců Ivo Ištvanovi, aby o věci znovu rozhodl. Ten uvedl, že to bude trvat v řádu týdnů.

VÍCE ČTĚTE ZDE.

Stejný pohled na věc má i Marek Nespala. "Očekával jsem, že zahájení trestního stíhání bude zrušeno s tím, že věc bude odložena. Z hlediska právní čistoty nic jiného nepřichází k úvahu," uvedl pro Lidovky.cz.

"Mám obavu, že se jedná o obludnou taktiku na legalizaci obstarávání důkazů nelegálním způsobem. Pokud byly v mezidobí získávány důkazy, které budou užívány nadále, tak to jsou důkazy, které jsou získané v rozporu s právním řádem a tudíž budou neúčinné," míní Nespala.

Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan na kritiku reagoval tak, že nemohl nijak rozhodnout dříve, než rozhodli žalobci Pavla Zemana. "Ve věci probíhalo stížnostní řízení a my jsme čekali na jeho výsledek, protože rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství o stížnosti je pro řízení v té věci důležité. Nemohli jsem tedy rozhodnout dřív, než rozhodli oni," uvedl Ištvan pro Lidovky.cz. 

Vesecká: Žalobci chybovali

„Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) bylo od počátku dohledové státní zastupitelství a mělo reagovat daleko dřív, to vidím jako zásadní a jako problém,“ kritizuje bývalá vrchní žalobkyně Renáta Vesecká svého nástupce Pavla Zemana.

Argument, že mu poslední doplnění stížnosti přišlo 23. července a jenom den předtím obdržel odůvodnění rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS), podle ní neobstojí.

„Jde o správný výklad zákona. NSZ tak trošku selhalo ve vztahu k rozhodnutí NS. Od počátku bylo jasné, že vzdání se poslaneckého mandátu je zkrátka jednání kryté imunitou,“ zmínila Vesecká. V tomto ohledu podle ní od začátku chybovalo olomoucké vrchní státní zastupitelství, ale i jeho dohled.

Jestli bude možné exposlance ODS stíhat nanovo poté, co se podaří definovat jejich jednání i mimo půdu Poslanecké sněmovny, Vesecká nechtěla odhadovat. Politici by se podle ní ale měli mírnit ve vyjadřování vůči státním zástupcům a nesahat po vulgarismech jako expremiér Petr Nečas (ODS). Ten v rozhovoru pro týdeník Reflex častoval žalobce slovy „lidský dobytek a svině“.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...