Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žalobci: Kadlecovy miliony jsou z tunelování Čepra

Česko

  20:24
PRAHA - Peníze na švýcarském účtu bývalého šéfa Národního bezpečnostního úřadu a státního podniku Čepro Tomáše Kadlece pocházejí podle žalobců z jeho trestné činnosti týkající se nevýhodných transakcí a obchodů s palivem.

Společnost Čepro představila v Loukově na Kroměřížsku čtyři nové železobetonové podzemní nádrže. Uskladnit zde bude možné až 140.000 metrů krychlových pohonných hmot. foto: ČTK

Kauzou se v současnosti zabývá Obvodní soud pro Prahu 1, státní zástupce mu již v září 2010 navrhl, aby požádal o zajištění finančních prostředků, řekla mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Soud se podle své mluvčí Michaely Wenzlové nebude vzhledem k probíhajícím řízení k případu vyjadřovat.

PSALI JSME:

Kadlec čelí spolu s bývalým obchodním ředitelem Čepra Alexandrem Houškou obžalobě z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Státní firmě muži údajně způsobili celkovou škodu přes 260 milionů korun. "Ještě v přípravném řízení vznesl státní zástupce v rámci žádosti o právní pomoc dotaz na švýcarské účty obviněného," uvedla Válová. Švýcaři odpověděli, že peníze našli. Server Aktuálně.cz ve středu napsal, že na Kadlecův účet vedený ve Švýcarsku přišlo v minulých letech v přepočtu celkem více než 30 milionů korun.

Dříve, než odpověď přišla, nashromáždilo státní zastupitelství podle Válové dostatek důkazů proti Kadlecovi a podalo obžalobu. Protože tím skončilo přípravné řízení, nemohl již žalobce sám požádat o zajištění finančních prostředků bývalého šéfa Čepra. "Oznámil proto soudu, že jde o výnosy z trestné činnosti, které je potřeba zajistit k uhrazení nároku poškozené společnosti Čepro," řekla mluvčí. Státní zástupce podle ní na jednání příští týden vznese dotaz, jak soud s jeho návrhem naložil.

Bývalý šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Růžek v televizi Prima naznačil, že by Kadlecovy peníze možná mohly pocházet z doby jeho působení v čele NBÚ, který vydával bezpečnostní prověrky nutné ke jmenování do různých státem placených funkcí i k získání některých státních zakázek. To však Válová odmítla. Zopakovala, že finanční prostředky nalezené ve Švýcarsku souvisí s projednávaným případem obchodů s pohonnými hmotami.

Tomáš Kadlec

Hlavní líčení v kauze začalo v srpnu. Obžaloba se týká transakcí z let 2003 až 2005. Smlouvy, které Kadlec s Houškou uzavřeli, byly podle státního zástupce pro státní podnik značně nevýhodné - přišel o stamiliony korun.

Druhou smluvní stranou byla společnost Czech Energospace (CE), kterou podle serveru Aktuálně.cz řídí bývalý zaměstnanec Čepra Pavel Zídek. V některých případech v obchodech figurovala i firma Marimpex Mineralöl-Handelsgesellschaft mbH. Obchody údajně převážně vypadaly tak, že Čepro palivo levně prodávalo a draze nakupovalo zpátky.

Jak se muži k obžalobě staví, není jasné. Kadlecův advokát totiž v srpnu prosadil, aby u výpovědí obžalovaných nebyla veřejnost s tím, že se mohou dotknout utajovaných skutečností. Houška pak pouze na chodbě soudu novinářům řekl, že obvinění odmítá.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...