15. března 2018 8:23, aktualizováno  17:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zatčený soudce vrchního soudu Elischer míří do vazby. Měl přijímat úplatky

Elischer se zabýval například případem skupiny, která ve velkém pěstovala... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elischer se zabýval například případem skupiny, která ve velkém pěstovala... | foto: ČTK

PRAHA Soudce Ivana Elischera, který je obviněn z přijímání úplatků a ovlivňování trestních řízení ve prospěch obžalovaných, poslal ve čtvrtek obvodní soud do vazby. Novinářům to po jednání řekli jeho advokátka Lucie Kýčková a státní zástupce Vladimír Pazourek. Podle soudu existuje důvodná obava, že by Elischer mohl působit na dosud nevyslechnuté svědky či opakovat trestnou činnost.

„Soud shledal dva vazební důvody - vazbu koluzní a vazbu předstižnou, takže z tohoto důvodu byl klient vzat do vazby - s tím, že proti rozhodnutí je podána stížnost,“ řekla právnička. „Samozřejmě s tím nesouhlasíme, my jsme navrhovali zcela opačný postup,“ dodala. Její klient si s ohledem na citlivost kauzy nepřeje o věci podrobněji informovat, uvedla.

Podle usnesení o zahájení stíhání, které má ČTK k dispozici, hrozí Elischerovi až 12 let vězení za přijímání úplatků, zneužití pravomoci úřední osoby a nadržování. Případem se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), dozoruje ho Městské státní zastupitelství v Praze.

Policisté a státní zástupci podali v noci na čtvrtek návrh, aby soud vzal do...
Kauzu řeší také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Od státních...

Spolu s Elischerem čelí obvinění dalších pět lidí, u kterých státní zástupci také navrhli, aby je soud poslal do vazby. Žalobce Pazourek, který na kauzu dohlíží, novinářům řekl, že jeho návrhu bylo zatím vyhověno u jednoho z nich. O dalších informace nemá.  Ministr Pelikán řekl, že velmi pravděpodobně dočasně zprostí výkonu funkce obviněného soudce Elischera. Podezření jsou podle něj velmi závažná.

Ministr uvedl, že se ve čtvrtek seznámil s návrhem státních zástupců na Elischerovo dočasné zproštění funkce a že mu zřejmě vyhoví. Soudce má nyní tři dny na vyjádření. „Upřímně řečeno si nedokážu představit, co ve vyjádření pana soudce Elischera by mohlo změnit tento můj předběžný závěr,“ řekl Pelikán. 

Ministerstvo provede kompletní prověrku Elischerovy rozhodovací činnosti, zatím ale není zřejmé, kolika uplynulých let se kontrola bude týkat. Jestliže by v konkrétní kauze byly zjištěny nepravosti, může státní zástupce navrhnout obnovu řízení.

Podle Pazourka je kauza závažná. „Vzhledem k tomu, že dozor provádí Městské státní zastupitelství, které je věcně příslušné, tak bych to hodnotil tak, že věc je závažná,“ řekl. Dodal, že případ blíže komentovat nebude. „Vyšetřování teprve započalo, je v raných fázích, takže vyjadřovat se je velice předčasné,“ uvedl.

O Elischerově stížnosti proti obvinění by měl rozhodnout pražský městský soud. Do doby, než bude projednána, soudce zůstane ve vazbě. Pokud by městský soud rozhodl o tom, že vazba není důvodná, musel by být Elischer okamžitě propuštěn na svobodu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz