12. dubna 2017 10:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobci poslali k soudu expolicistu Kadlece za nabourání 24 aut

Karel Kadlec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Kadlec. | foto: MAFRA

Žalobci poslali k soudu kauzu bývalého policisty Karla Kadlece, který byl obviněn za loňské nabourání 24 aut na pražských Vinohradech. Na vozidlech vznikla škoda přes 1,6 milionu korun. Za ohrožení podle vlivem návykové látky mu hrozí až tři roky vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. ČTK to řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Případem se bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 2.

Bývalý policejní pedagog a důstojník Kadlec boural v Praze loni 12. dubna. Zenklová dnes uvedla, že ho obžaloba viní z toho, že řídil auto po předchozím požití alkoholu. Vozidlo nebyl schopen bezpečně řídit a postupně naboural 24 aut zaparkovaných po stranách vozovky. Do dalšího auta podle spisu naboural, když vjel do protisměru.

Když policisté Kadlece dostihli v Máchově ulici, tak nejprve odmítl orientační dechovou zkoušku a nechtěl policistům ukázat řidičský průkaz. Souhlasil však s převozem na lékařské vyšetření spojené s odběrem krve. Zenklová s odkazem na vyjádření odborníků z oboru toxikologie uvedla, že v době činu měl v krvi 1,63 až 1,84 promile alkoholu.

Výsledek testů podle mluvčí neovlivnily léky, které obžalovaný v té době užíval. „Léky, které užil, neměly negativní účinek na schopnost řídit vozidlo,“ řekla ČTK Zenklová. Léky podle mluvčí také nevystupňovaly účinky alkoholu.

Kadlec se později za svůj čin omluvil. V prohlášení uvedl, že si uvědomuje následky svého jednání, nechce se vyhýbat odpovědnosti, chce zaplatit způsobené škody.

Kadlec měl s řízením pod vlivem alkoholu problémy i v minulosti. Letos v únoru mu pražský městský soud pravomocně potvrdil osmiměsíční podmíněný trest a dvouletý zákaz řízení za to, že v opilosti narazil v Nuslích do dvou aut. Kadlec byl po této nehodě nejprve postaven mimo službu a odvolán z funkce na policejní akademii. Po bouračkách na Vinohradech ho ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) propustil ze služebního poměru.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz