14. června 2016 15:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobci poslali k soudu případ zakázek České pošty. Je v ní i Agrotec

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Česká pošta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Žalobci v úterý poslali k soudu případ deseti lidí a tří firem, kterých se týká kauza manipulace se zakázkami České pošty. Oznámil to žalobce Zdeněk Matula z pražského vrchního státního zastupitelství. Mezi obviněnými firmami figuruje hustopečský Agrotec, který patří do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Podle serveru neovlivni.cz žalobce firmu vicepremiéra Andreje Babiše a jednoho z jeho manažerů podezřívá, že se zapojili do ovlivňování veřejných zakázek v rámci České pošty. Důkazem jsou údajně odposlechy a svědectví jednoho z obviněných manažerů pošty, který popsal výsadní postavení Agrotecu ve státní firmě.

Případ se týká manipulace s veřejnými zakázkami malého rozsahu na stavební práce. Matula v tiskové zprávě uvedl, že v této souvislosti před soud posílá čtyři zástupce zadavatele, čtyři zástupce dodavatele a dvě dodavatelské firmy. Další část případu se týká zakázky na nákup pneumatik a náhradních dílů, kvůli které by měl před soudem stanout jeden zástupce zadavatele, jeden zástupce dodavatele a dodavatelská firma.

Babiš vinu odmítá

Žalobce je viní ze zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, za což hrozí až osm let vězení. Obvinění se podle obžaloby dopustili také podplacení či porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš je přesvědčený, že firma Agrotec z jeho koncernu Agrofert, kteráv kauze figuruje, je nevinná. Obvinění podle něj nemá reálný základ. Řekl to ČTK.

„Připomínáme, že jde primárně o kauzu České pošty, nikoli společnosti Agrotec. Zatažení Agrotecu do vyšetřování nám od počátku přijde velmi podivné. U prošetřovaných veřejných zakázek k žádnému obchodu mezi Českou poštou a Agrotecem nedošlo, nebyla dodána jediná pneumatika a nikomu nevznikla žádná škoda,“ uvedl mluvčí Agrotecu Karel Hanzelka.

Babiš vítá, že se kauza dostala až před soud. „Jsem rád, protože jsem přesvědčen, že moje firma je nevinná a že u soudu se ukáže, že to obvinění je neodůvodněné, že nemá žádný reálný základ,“ řekl ČTK Babiš. Agrotec věří, že její zaměstnanci v zakázkách pro poštu nespáchali trestnou činnost a že soud rozhodne o jejich nevině.Pošta do soudu věc nekomentuje.

ČTK
  • 5Diskuse