31. března 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podle policie zabily mladého Roma drogy, ne násilí. Případ přezkoumají žalobci

Na pietní akci na žateckém náměstí se sešly stovky Romů z celé republiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na pietní akci na žateckém náměstí se sešly stovky Romů z celé republiky. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

ŽATEC/PRAHA Ústečtí krajští žalobci se vložili do citlivého případu šestadvacetiletého M. D., jenž zemřel loni v říjnu v žatecké pizzerii. Muž skonal krátce po zákroku policie, která ho musela zklidnit kvůli obtěžování hostů. Kriminalisté nedávno prověřování okolnosti smrti mladého muže odložili s tím, že za ni nikdo nenese odpovědnost. Krajští žalobci však podle zjištění serveru Lidovky.cz prověří, zda se při vyšetřování postupovalo správně.

Rodina zemřelého navíc odmítá tvrzení policie, že M. D. zemřel kvůli dlouhodobému užívání drog. Kriminalisté odložili případ bez určení viníka počátkem února, jejich postup posvětilo dozorující Okresní státní zastupitelství v Lounech. Rodina se však s tímto verdiktem nesmířila, na lounské žalobce podala stížnost. Nadřízené Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem podnět rodiny vyslyšelo, postup kolegů z Loun přezkoumá.

„I kdyby to podání nebylo tak podrobně odůvodněné, tak přesto bychom tu věc přezkoumali. Podnět zmocněnce otce poškozeného považujeme za takový, že je třeba se s ním vypořádat a skutečně postup Okresního státního zastupitelství v Lounech přezkoumat,“ potvrdil zjištění serveru Lidovky.cz šéf krajských žalobců Jan Jakovec. Spis k případu si jeho lidé převzali 13. března, na závěr mají dva měsíce. Výsledkem může být i to, že nařídí případ znovu otevřít.

K tragickému incidentu došlo loni 18. října v pizzerii Panamera kolem sedmé hodiny večer. M. D. v podniku obtěžoval některé zákaznice, pár hostů ho kvůli tomu po krátké potyčce strhlo na zem a zavolalo policii. Zákazníci přitom na muži klečeli i poté, co ho policisté zajistili pouty. M. D. krátce na to selhaly orgány a zemřel. Z později zveřejněného videa pořízeného některým ze svědků přitom bylo patrné, že někdo z klečících muže několikrát uhodil. Patrně to byl někdo z hostů.

Kriminalisté přesto došli k závěru, že za smrt M. D. nikdo nenese odpovědnost. Navíc odmítli sdělit přesnou příčinu smrti šestadvacetiletého muže. Až nyní krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková na dotaz serveru Lidovky.cz potvrdila, proč M. D. zemřel. „Jako příčina smrti bylo znalci soudního lékařství určeno selhání srdce postiženého dlouhodobou toxikomanií,“ sdělila. Odtajnit informace mohla díky tomu, že rozhodnutí o odložení kauzy už je pravomocné.

Případ chceme otevřít, žádá rodina

Pozůstalí M. D. uvedené důvody úmrtí svého příbuzného odmítají. „To jsou jejich kecy, není to pravda,“ sdělil serveru Lidovky.cz strýc zemřelého Vladimír Hamouz. „Chodil normálně do práce, dělal ve fabrice a tam mu brali vzorky. Kdyby bral drogy, tak by tam v životě nemohl pracovat,“ dodal. Občasné užívání drog u svého synovce sice připustil, ale dlouhodobou závislost vyloučil.

Strýc se naopak opřel do policie. Na její práci vidí několik nedostatků, jež podle něj vedly ke špatnému završení případu. „Hlavní bylo to, že policie špatně postupovala. Protože kdyby udělali výslechy podle videa, tak by celý případ dopadl jinak,“ míní Hamouz. Zmíněný záznam totiž podle jeho pohledu potvrzuje, že pacifikaci M. D. přihlíželo několik svědků. Kdyby je prý kriminalisté vyslechli pořádně, nutně by dospěli ke zjištění, že jeho synovec zemřel v důsledku agresivity zasahujících hostí.

Na pietní akci na žateckém náměstí se sešly stovky Romů z celé republiky.
Na náměstí v Žatci se sešly stovky lidí z celého Česka, aby uctily památku...

Nyní je na ústeckém krajském státním zastupitelství, zda pochybnosti pozůstalých kolem vyšetřování vyvrátí. „Tohle je věc, kdy by to nepřicházelo v úvahu,“ odpověděl šéf krajských žalobců Jan Jakovec serveru Lidovky.cz na otázku, zda uvažovali o zamítnutí podnětu „Čekáme, že se ukáže, že postup policie a okresního státního zastupitelství byl špatný. Chceme, aby se případ znovu otevřel,“ reagoval na aktuální kroky krajských žalobců Hamouz.

Smrt šestadvacetiletého M. D., jinak otce dvou dětí, uvnitř romské komunity v Žatci dramaticky zarezonovala. Současně prohloubila příkop mezi ní a většinovou společností ve městě. Když Romové koncem října vyrazili na hlavní náměstí v Žatci na pietní shromáždění, policie je musela oddělit od čekající skupiny místních. Kauzu paradoxně dosud odnesli jen dva Romové, soud je poslal za rasistické nadávky policii při pietě a výhrůžky smrtí kuchaři pizzerie na osm a čtyři měsíce do vězení.

jhoJan Horák

Najdete na Lidovky.cz