13. srpna 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobci řeší Rittigovu vendetu. Šlo jen o vtipný rozhovor, tvrdí advokátka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 23Diskuse
Lobbista Ivo Rittig. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Ivo Rittig. | foto: MAFRA: Michal Šula

PRAHA Ivo Rittig v poslední době přiostřil veřejná prohlášení. Naposledy v rádiu hrozil "vendetou" proti "velikému seznamu lidí", na sociální síti Twitter zase lobbista stíhaný kvůli tunelování pražského dopravního podniku a úniku utajovaných informací označil státní zástupce za "ubožáky" a šéfa Nadačního fondu proti korupci opakovaně obvinil z pedofilie.

Rittigovými výroky se již zabývá vrchní státní zastupitelství, advokátka Karolína Babáková se nicméně žádného postihu klienta nebojí.

"Já se chci naprosto zúčastnit se vší silou mojí osoby a povahy tomuto dění tady, takže jsem už skoro rozhodnut, že přeruším svoji rezidenturu v Monaku a budu se naplno věnovat těmto příběhům tady v Česku a hlavně, abych měl čas na ty vendety," pronesl Rittig předminulý týden na rádiu Frekvence 1. Když se ho moderátor dotázal, kdo je na seznamu vendet, Rittig uvedl, že "seznam je veliký".

ČTĚTE TAKÉ:

Jeho výhrůžky by nemusely zůstat bez odezvy, všímá si jich i státní zastupitelství.  "Pečlivě vyhodnocujeme, jaká slova veřejně zaznějí a jaká z toho plynou rizika. Více se k tomu teď nebudeme vyjadřovat,“ řekla týdeníku Respekt vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Právě její podřízení vedou vyšetřování tunelování pražského dopravního podniku prostřednictvím sedmnáctihaléřové provize z každé vyrobené jízdenky.  (ČTĚTE VÍCE)

Vyšetřování úniku utajovaných informací vede olomoucké vrchní zastupitelství. Ani na adresu tamějších státních zástupců si Rittig nebere servítky. "Hele je, srabi z Olomouce a z Brna! Kukláci v 6 ráno, to by jim šlo a teď se bojej ukázat i vlastní texty, ubožáci. Ani neuměj udělit pokutu," komentoval na svém twitterovém účtu informaci, že Nejvyšší státní zastupitelství a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci odmítly odtajnit část informací z vyšetřování. 

Státní zástupci slouží ochraně veřejného zájmu, nikoli tomu či onomu premiérovi, říká prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová..

Státní zástupci slouží ochraně veřejného zájmu, nikoli tomu či onomu premiérovi, říká prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová..

Státní zástupce Pavel Komár.

Státní zástupce Pavel Komár.

Náměstek olomouckého vrchního zastupitelství Pavel Komár si však z Rittigových slov příliš nedělá. "Popravdě řečeno to nesleduji. Pokud někdo oznámí, že se chce pomstít svým nepřátelům, nepovažuji to za útok na orgány činné v trestním řízení," řekl serveru Lidovky.cz.

Ovlivňování svědků?

Zároveň ale připouští, že by lobbista časem mohl přestřelit a uškodit si. "Takto mediálně proneseným výrokem samozřejmě lze naplnit nějaké znaky skutkové podstaty," uvedl Komár.

Rittig by teoreticky mohl skončit až ve vazbě, aby nemohl ovlivňovat osoby z kauz proti němu vedených. Třeba korunní svědek z kauzy Neograph Vladimír Sitta mladší se již nechal slyšet, že jeho vzkaz vnímá jako výhrůžku. A pražské vrchní zastupitelství již jednou ukázalo, že s návrhem na vazbu neváhá. Když letos v březnu Rittigovi vrátil soud pas, žalobci ho ihned nechali zadržet a žádali pro něj vazbu kvůli obavám z útěku do zahraničí. Tehdy nicméně neuspěli. 

Dvě obvinění Rittiga

Pražský dopravní podnik uzavřel kontrakt na výrobu jízdenek s firmou Neograph, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Zastupoval ji Rittigův obchodní partner Peter Kmeť. Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím jejího někdejšího jednatele Jana Janků fakticky řídili Rittig a advokáti David Michal a Marek Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky. Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. Lobbista tvrzení fondu napadl žalobou, kterou však pražský městský soud loni v červnu nepravomocně zamítl. V případě prokázání viny pětici hrozí tři až osm let vězení či propadnutí majetku.

Rittig zároveň čelí obvinění kvůli úniku tajných informací  z Bezpečnostní informační služby. V kauze je obviněna i pravá ruka expremiéra Petra Nečase Jana Nagyová.  

A podle Rittigovy advokátky návrat pod zámek nehrozí ani teď.  "Pokud by státní zástupci navrhovali vazbu na základě vtipného a zjevně odlehčeného rozhovoru v rádiu, jen by tím demonstrovali, že na klienta nemají nic pořádného," míní. 

Při onom "odlehčeném" rozhovoru se lobbista opět navezl i do šéfa Nadačního fondu proti korupci Petra Soukenky. Tato organizace upozornila na možné machinace kolem jízdenek, kvůli nimž je nyní Rittig popotahován. "Partička kolem Randáka a Soukenky se živí tím, že udávaj, fízlujou za faktury pro někoho a donášej. A konkrétně soudruh Soukenka, jak mu říkám, oslovil moji ochranku, kdy měl intimní otázky na moje děti, to byly jednoznačně pedofilní dotazy,“ zopakoval v rádiu. 

Rittig ve veřejném prostoru

Když koncem června v televizním vystoupení lobbista nařkl šéfa fondu z pedofilie poprvé, zvažoval Soukenka žalobu. Nyní ho ale prý útoky nechávají chladným. "Předpokládám, že na otevřené vyhrožování zareagují orgány činné v trestním řízení, neboť se domnívám, že Rittig tímto jednoznačně vyhrožuje zejména svědkům v jeho trestních věcech,“ uvedl Soukenka. 

Podle něj lobbista i "bezostyšně lže", když například uvádí, že se zúčastnil tiskové konference k jízdenkové kauze. Podle Babákové by ale Soukenka "měl být zticha". "Zrovna Nadační fond proti korupci nám vyhrožuje a nadává opakovaně už léta a zcela veřejně," komentuje advokátka slova šéfa protikorupčního fondu. 

Rittig donedávna veřejně nijak nevystupoval, v médiích se objevoval velmi sporadicky. Když ho kriminalisté obvinili z tunelování dopravního podniku, poskytl serveru Lidovky.cz vůbec jeden z prvních větších novinových rozhovorů (CELÝ HO NAJDETE ZDE). Krátce na to si založil účet na sociální síti Twitter, kde pravidelně glosuje svoje kauzy i běžné dění. Aktuálně ho sleduje skoro 2 500 uživatelů.

  • 23Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky