Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kopie spisu kauzy Nagyová? Jedině ručně na papír, nařídili žalobci. Bojí se úniků

Ivo Ištvan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Ištvan | foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

PRAHA Státní zástupci v kauze Nagyová úzkostlivě chrání svůj největší poklad - policejní spis. Po jeho dřívějším stěhování, kvůli kterému odmítl vypovídat například obviněný úředník Roman Boček, přístup k němu advokátům nakonec umožnili. Pokud však chtějí některou část z něj studovat mimo úřad, musí si ji ručně opsat. Navíc nemají přístup do celého dokumentu.

"Bylo mi to zakázáno. Doslova. Nejen že mi dokument neofotili, ale nemohl jsem si pořídit ani kopii nebo fotografie textu," popsal serveru Lidovky.cz Jiří Matzner, obhájce stíhaného zpravodajce Milana Kovandy.

Aktuálně v kauze Nagyová:

"Jeden z kolegů si vše vypisoval ručně. Takže jsem se logicky ptal, proč si nesmím udělat kopii, když bych si mohl vše přepsat. Odpovědět mi neuměli," zlobí se Matzner. "Poslal jsem státnímu zástupci žádost, aby svůj postup neprodleně vysvětlil," dodal.

Jeho slova potvrzuje také advokát obviněného úředníka Romana Bočka Filip Seifert. "Mohl jsme nahlédnout jen do části spisu, žádné kopie."

Podle informací serveru Lidovky.cz se olomoucký žalobce Ivo Ištvan obává úniků z intimní komunikace mezi Petrem Nečasem a Janou Nagyovou. Podle bývalého premiéra je takřka jisté, že jejich odposlouchávaná konverzace skončí v médiích. "Je to hráno prasácky a jsou používány fauly, takže tyto věci uniknou. Já s tím počítám a vím, že to bude strašně traumatizující a zraňující," řekl Nečas.

Ivo Ištvan

Ivo Ištvan

Ištvan však důvod omezení práce se spisem vysvětlovat nechce. "Pokud advokáti mají připomínku, mohou se obrátit na dozorové orgány. Rozhodně vám to vysvětlovat nebudu," řekl žalobce serveru Lidovky.cz.

Podobně pečlivé tajení důvěrných informací přitom státní zástupci předvedli již při žádosti o Nečasovo vydání. Podle místopředsedy KSČM a člena mandátového a imunitního výboru, který o vydání rozhoduje, Jiřího Dolejše byly v dokumentu uvedeny pouze fragmenty komunikace mezi expremiérem a jeho přítelkyní. „Není tam kolikrát ani celá věta, ale jen část esemesky anebo část výroku,“ popsal Dolejš pro server Lidovky.cz.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?