Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobci zamítli Knetigovu stížnost proti obvinění z úplatkářství

Martin Knetig | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Knetig | foto: Reprofoto

PRAHA Martin Knetig, bývalý poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), neuspěl se svoji stížností proti obvinění z nepřímého úplatkářství.

Městské státní zastupitelství ji po několika týdnech zkoumání zamítlo.  "Byla zamítnuta jako neodůvodněná," potvrdila LN bez bližších podrobností mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Kauza Drobil

Pavel Drobil a Libor Michálek

Libor Michálek se koncem loňského léta setkal s ministrem vnitra Radkem Johnem (VV) a hovořil s ním o podezření na korupci ve Státním fondu životního prostředí. V té době ještě neměl potřebné důkazy a John mu prý poradil, ať si je pořídí a mimo jiné jej odkázal i na novináře, kteří disponují potřebnou nahrávací technikou. V říjnu pořídil Michálek klíčovou nahrávku s poradcem Drobila Martinem Knetigem, který ho prý nabádal k manipulování s veřejnými zakázkami, aby bylo možné získat peníze na financování ODS a Drobilovy kariéry. V prosinci si Michálek nahrál i schůzku s Drobilem, který mu poradil, že by měl jít buď na polici, nebo nahrávky zničit. V jednom okamžiku mu nabídl místo svého náměstka, pokud důkazy zmizí. Kauza pak vyvolala vnitropolitické napětí a Drobil rezignoval.

Policie obvinila Knetiga v polovině letních prázdnin kvůli tomu, že v říjnu 2010 údajně nabídl členovi představenstva Komerční banky, aby zasponzoroval občanské demokraty. Za to mu sliboval, že zajistí uložení peněz ze Státního fondu životního prostředí na účet této banky. Tyto informace shromáždila policie ve vyšetřovacím spise. Za to mu hrozí až tři roky vězení.

V hledáčku protikorupční policie byl i sám exministr Drobil. Čelil podezření, že chtěl podplatit odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka. Tomu doporučoval zničit důkazy o údajné korupci na úseku zadávání veřejných zakázek a za to mu údajně nabízel lukrativnější pracovní zařazení. Nakonec ale byl jeho případ za podivných okolností odložen.  To ovšem vyvolalo slovní přestřelku mezi policií a městským státní zastupitelstvím.

Detektivové tvrdili, že chtěli Drobila obvinit, ale žalobkyně vydala pokyn kauzu zastavit. Kdo měl pravdu, by mělo v nejbližší době posoudit Nejvyšší státní zastupitelství, které případ kontroluje.

Týdeník Respekt v této souvislosti napsal, že pražská městská žalobkyně Jana Hercegová svoji podřízenou nabádala, aby případ neprověřovala. Hercegová se proti tomuto tvrzení důrazně ohradila, doporučila prý žalobkyni, která měla případ na starosti, pouze to, aby případ posuzovala „ve všech souvislostech“.

ČTĚTE TAKÉ:


Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.