Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Žalobci zamítli stížnosti zpravodajců obviněných v kauze Nagyová

Česko

  11:08
PRAHA - Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo Milanu Kovandovi, Ondreji Páleníkovi a Janu Pohůnkovi žádosti o přezkoumání postupu policie a žalobců v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství, potvrdila mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda je dočasně mimo službu kvůli kauze Nagyová. foto: Ministerstvo obrany

Obvinění si stěžovali na to, že v jejich případu byl k vypracování odborného vyjádření ohledně sledování přibrán policejní Útvar zvláštních činností. Na zamítnutí čtveřice stížností, které obvinění muži podali loni v prosinci, upozornila Česká televize.

Markusová řekla, že Nejvyšší státní zastupitelství neshledalo napadený procesní postup nezákonným ani nedůvodným. "Byly zjištěny některé dílčí formální nedostatky předmětného opatření policejního orgánu..., tyto však neměly žádný faktický vliv na věcnou správnost vydaného opatření k vypracování odborného vyjádření," vysvětlila.

ČTĚTE TAKÉ:

Někdejší šéfové Vojenského zpravodajství Kovanda a Páleník a zpravodajec Pohůnek čelí obvinění v souvislosti s údajným nezákonným sledováním někdejší manželky expremiéra Petra Nečase (ODS) Radky bez vědomí tehdejšího ministra obrany. Podle nich však nešlo o sledování, ale o obranu proti sledování, tudíž povolení ministra nebylo třeba. Hájí se tím, že měli za úkol zjistit, zda Nečasovu tehdejší manželku nesleduje někdo jiný. V té době prý disponovali indiciemi, že premiérově rodině hrozí nebezpečí.

Advokáti obviněných si Nejvyššímu státnímu zastupitelství stěžovali na to, že odborné vyjádření týkající se údajného sledování zpracoval policejní Útvar zvláštních činností, přestože pracuje odlišně než armáda. "My jsme namítali, že Útvar zvláštních činností je jiným útvarem, který se nemůže odpovědně vyjádřit k této vojenské problematice," řekl dnes ČTK Pohůnkův advokát Michal Hráský. Dodal však, že si nakonec nechali vypracovat vlastní znalecký posudek od odborníků z armády, který založili do spisu.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla 13. června rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli 16. června večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:
  • Rozhodnutím Nejvyššího soudu byli 16. července všichni tři stíhaní exposlanci ODS Tluchoř, Fuksa a Šnajdr propuštěni z vazby. VÍCE ZDE.
  • V pátek 19. července byli z vazby propuštěni i Nagyová, Páleník a Boček, protože pominuly důvody koluzní vazby. VÍCE ZDE.

Sledování Nečasovy tehdejší manželky Radky podle žalobců zosnovala a usměrňovala šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová, jež se za bývalého předsedu vlády nedávno vdala. Představitelům vojenské tajné služby podle obvinění dala fotografii i adresu Nečasovy ženy a na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Páleníkem a Kovandou. Na trestné činnosti se prý na její přání podílel i plukovník Pohůnek.

Autoři: ,