15. prosince 2015 6:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobci ženou Parkanovou před soud za nákup letadel CASA z roku 2009

Vlasta Parkanová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlasta Parkanová. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo návrh na obžalobu exministryně obrany Vlasty Parkanové a bývalého šéfa resortní sekce vyzbrojování Jiřího Staňka za nákup letadel CASA pro českou armádu. LN to potvrdila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Vyšetřovatelé Parkanovou je viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Nákupem letounů údajně vznikla státu škoda 818,8 milionu korun. Obviněným hrozí až deset let vězení. Protikorupční policie navrhla podat obžalobu už letos v březnu.

grafika - CASA

grafika - CASA

O nákupu letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun bez tendru rozhodla vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Původně totiž cena za letadla začínala na částce dvou miliard korun. Postupně se cena navyšovala a přibyla i směna čtvrtého stroje za pět nepotřebných letadel L-159 z výzbroje české armády.

Za pořízením letadel stál údajně silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů.

Exministryně podle kriminalistů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo. Původně vyšetřovatelé škodu vyčíslili na 658 milionů korun.

Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila. Už dříve uvedla, že své stíhání považuje za bezdůvodné. O nákupu podle ní rozhodla vláda, smlouvu prý ani nepodepisovala. Vinu odmítá i Staněk.

Chronologie kauzy CASA

Září 2005 - Vojáci začali s průzkumem trhu, na jehož základě se chtěli rozhodnout, kdo dodá nástupce dosluhujících antonovů. Uvažovalo se o americkém letounu C-130 Hercules, evropském Airbusu A-400M, letounu CASA evropského koncernu EADS či novějších ukrajinských antonovech.

Červenec 2007 - Padlo rozhodnutí, že se neuskuteční tendr a vojáci se pokusí získat nové stroje výměnou za nepotřebné bitevníky L-159.

20. dubna 2009 - Vláda Mirka Topolánka (ODS), tehdy již v demisi, schválila pořízení čtyř letounů CASA za 3,5 miliardy korun. Jeden stroj měl být získán výměnou za pět bitevníků L-159. Materiály vládě předložilo ministerstvo obrany (MO) vedené od ledna 2007 do května 2009 Vlastou Parkanovou (tehdy KDU-ČSL, později TOP 09). Nákup byl mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Obchod prověřovala Evropská komise, která ale v listopadu 2011 řízení zastavila.

7. května 2009 - Zástupci MO a společnosti Omnipol podepsali smlouvu o nákupu čtyř letadel CASA C-295M.

10. ledna 2010 - První z letounů přistál v Praze. Zbylé tři stroje z kontraktu za 3,5 miliardy korun v průběhu roku.

3. února 2011 - Armáda po problémech jednoho stroje dočasně zakázala strojům CASA létat. Podobný zákaz postihl české letouny CASA i v květnu a říjnu 2011.

9. října 2011 - Podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) se podařilo vyjednat prodloužení záruky na letouny o půl roku.

31. května 2012 - MO oznámilo, že Omnipol a EADS odstranily v dohodnutém termínu závady na avionice letadel CASA.

13. června 2012 - Policie požádala poslance o vydání Parkanové kvůli tomu, že ještě jako ministryně obrany nenechala udělat znalecký posudek k ověření ceny nakupovaných letounů. Stát tak údajně přišel o 658 milionů korun. Parkanová obvinění odmítla.

11. července 2012 - Poslanci vydali Parkanovou ke stíhání. Parkanová vzápětí rezignovala na funkci místopředsedkyně Sněmovny.

30. července 2012 - Konsorcium EADS vrátilo Česku jako kompenzaci za nedostatky dodávky letadel CASA dvoumístný letoun L-159. Druhý L-159 vrátilo Španělsko do ČR koncem srpna 2013.

11. září 2012 - Ministerstvo obrany potvrdilo, že se jako poškozený připojilo s nárokem na náhradu škody k trestnímu řízení v kauze CASA.

12. července 2013 - Systém ochrany proti naváděným raketám českých letounů CASA prošel vojskovými zkouškami. Se zprovozněním systému se technici potýkali dva roky.

14. srpna 2013 - Parkanová na internetu zveřejnila záznamy výpovědí všech svědků i obviněných v kauze. Později za to dostala pokutu 16.000 korun od Úřadu pro ochranu osobních údajů. Exministryně proti tomu podala správní žalobu.

24. února 2015 - Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na osmiletý servis čtyř letadel CASA s jejich výrobcem, společností Airbus Defence & Space. Rámcová smlouva má maximální limit plnění 1,24 miliardy korun.

4. března 2015 - Protikorupční policie navrhla obžalovat Parkanovou a bývalého šéfa ministerské sekce vyzbrojování Jiřího Staňka z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Nákupem letounů CASA údajně vznikla státu škoda 818,8 milionu korun.

Martin Shabu, Lidovky.cz
Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz