Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žalobkyně Horákové před soud nepřišla

Česko

  11:00
Praha - Padesát sedm let po vynesení rozsudku smrti nad Miladou Horákovou začal soud se ženou, která se na justiční vraždě podílela. Ludmila Brožová-Polednová však k soudu nepřišla.

Na místo vyhražené obžalovaným bývalá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová neusedla. foto: Michal Kamaryt, ČTK

U Městského soudu v Praze začalo hlavní líčení s bývalou prokurátorkou Ludmilou Brožovou-Polednovou, která je stíhána za účast na zinscenovaném procesu s Miladou Horákovou, jedinou ženou popravenou za politických procesů v 50. letech.


Polednová se k soudu nedostavila, ale požádala senát, aby se soudní jednání konalo v její nepřítomnosti.

Polednová je obviněna ze spolupachatelství na vraždě a hrozí jí až patnáctiletý trest vězení. Podle mluvčího Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) byla tehdy mezi prokurátory zařazena proto, aby jako žena obžalovala ženu. Lidovým novinám řekla, že se necítí být vinna.

DOKUMENT: Urválek byl na Horákovou moc mírný
Přečtěte si, jak Ludmila Brožová-Polednová hodnotila průběh procesu

Polednová je jediným aktérem procesu s Horákovou, jehož případ se dostal k soudu. Před několika lety policie stíhala vedoucího vyšetřovatelů v procesu Milana Moučku. V roce 2003 ale státní zastupitelství věc zastavilo.

Právnička a politička Horáková pracovala v protinacistickém odboji. V roce 1940 byla zatčena a do konce války vězněna. Po válce byla zvolena do parlamentu za národní socialisty. Po únorovém komunistickém převratu v roce 1948 odešla z politického života. Již v následujícím roce byla zatčena a ve vykonstruovaném procesu odsouzena k trestu smrti a 27. června 1950
popravena.

Spolu s ní bylo odsouzeno dalších 12 lidí. Jan Buchal, Záviš Kalandra a Oldřich Pecl k trestu smrti, další čtyři na doživotí a pět dostalo různě dlouhé tresty vězení.
Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.