8. února 2018 11:07, aktualizováno  13:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobkyně navrhla útočníkům z Horusic výjimečné tresty ve výši 20 a 30 let

Před táborským soudem stojí Ukrajinci Róbert Simon a Ivan Ivanovskyj, kteří se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před táborským soudem stojí Ukrajinci Róbert Simon a Ivan Ivanovskyj, kteří se... | foto: David Peltán, MAFRA

Tábor  Státní zástupkyně ve čtvrtek navrhla u táborského soudu výjimečný trest ve výši 20 až 30 let pro dva Ukrajince obžalované z přepadení rodinné firmy v Horusicích. Společnost na Táborsku podle obžaloby přepadlo v září 2015 pět útočníků. Majitele firmy a zaměstnance surově bili. Zranili tak osm lidí, dva z nich na následky útoku v nemocnici zemřeli. Obhájci obžalovaných chtějí pro své klienty tresty v rozmezí od pěti do 12 let.

Obžaloba pro dva Ukrajince, které policie loni zadržela, žádá trest odnětí svobody v horní polovině navrhované sazby.

„Jednali úmyslně, mohli si vybrat jinou dobu přepadení, kdy se třeba ve firmě nepracovalo. Předem se domluvili na přepadení a patřičně se na něj připravili. Domnívám se, že v daném případě jsou v případě obou obžalovaných splněny podmínky pro uložení výjimečného trestu,“ řekla před soudem státní zástupkyně Libuše Pospíšilová. Dodala, že obžalovaní se formou spolupachatelství mimo jiné ještě dopustili vraždy ve stádiu pokusu, ublížení na zdraví nebo porušení domovní svobody.

Obhájci obžalovaných shodně tvrdí, že jejich klienti se akce účastnili s cílem loupit. Netušili prý, jak tragická událost se v Horusicích stane. Proto pro obžalované žádají trest vězení v rozmezí od pěti do 12 let.

Pět útočníků z Ukrajiny, při přepadení ukradlo hotovost více než 300.000 korun. Peníze byly patrně hlavním motivem činu. Z vyšetřování vyplývá, že útočníci očekávali, že ve firmě bude výrazně vyšší obnos.

Dva Ukrajince zadržela policie loni na jaře v Brně. Zbylé tři se zatím nepodařilo vypátrat a patrně se skrývají na Ukrajině. Kriminalisté na ně vydali evropský i mezinárodní zatýkací rozkaz.

Na následky zranění při přepadení zemřeli majitel firmy, která se zabývá opravami historických motocyklů, a jeho švagr. Další oběti útoku dodnes většinou trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Mají úzkostné poruchy a obavy o svůj život, tento stav lze u řady z nich považovat jako chronický.

ČTK