7. března 2017 7:20, aktualizováno  12:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vražedkyně z Anděla dostala výjimečný trest. Do vězení půjde na 30 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 35Diskuse
Závěrečnými řečmi a rozsudkem pokračovalo 7. března u pražského městského soudu jednání v případu Michelle Sudků, která loni v červenci ubodala zákaznici v nákupním centru na pražském Smíchově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závěrečnými řečmi a rozsudkem pokračovalo 7. března u pražského městského soudu jednání v případu Michelle Sudků, která loni v červenci ubodala zákaznici v nákupním centru na pražském Smíchově. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Za loňské ubodání zákaznice v nákupním centru a pokus o uškrcení dívky v kavárně půjde Michelle Sudků na 30 let do vězení, rozhodl dnes pražský městský soud. Uložil jí zároveň ochrannou ústavní léčbu. Rodině zavražděné ženy musí Sudků také zaplatit 850 000 korun jako náhradu nemajetkové újmy. Sudků tvrdila, že byla nepříčetná, podle verdiktu se ale byla schopná ovládat a konala s rozmyslem. Rozsudek je pravomocný, Sudků ani žalobkyně se proti němu neodvolaly.

Podle předsedy trestního senátu Stanislava Králíka hovořily všechny důkazy proti obžalované. Výjimečný trest uložil soudce především kvůli přitěžujícím okolnostem. „Zejména s ohledem na brutalitu útoků, naprosto bizarní motivaci při tom druhém útoku a zejména pak kvůli rychlému sledu obou skutků, kdy útok v nákupním centru přišel dva týdny po útoku v kavárně,“ řekl.

Senát podle něj zvažoval uložení doživotního trestu, od kterého však nakonec ustoupil. „Hodnotili jsme pozici obžalované v té inkriminované době, opakovaně upozorňovala, koho mohla, že je nebezpečná,“ odůvodnil své rozhodnutí Králík.

Městský soud v Praze v úterý vynesl rozsudek nad Michelle Sudků, obžalovanou z...
Vražedný útok se odehrál ve druhém patře prodejny v sekci, kde se prodává ložní...

Znalci uvedli, že Sudků sice trpí útočným a nekrofilním sadismem, porucha ji však neovlivnila natolik, aby se nebyla schopna ovládat. Podle soudu Sudků konala s rozmyslem a na oba útoky se připravovala.

Žalobkyně původně navrhla, aby byla Sudků léčena ambulantně, kvůli tomu, že by podle ní ve vězení se zvýšenou ostrahou nebylo možné vykonávat ústavní léčbu. Podle soudního senátu je ale vězeňská služba schopna zajistit odpovídající opatření.

Poprvé chtěla Sudků zabíjet 5. července, kdy se pokusila uškrtit zákaznici kavárny v Praze na Újezdě. Dívka se ale bránila a podařilo se jí přivolat pomoc. „Nešlo o to, způsobit jí nějaké poranění, byl tam očividný úmysl usmrtit,“ řekl soudce. Podle něj sice byly ovládací schopnosti Sudků v tomto případě snížené, ale ne významně.

Po incidentu nechali policisté ženu převézt do Psychiatrické nemocnice v Bohnicích, lékařům ale o útoku neřekli. Ti Sudků po dvou týdnech propustili. V den propuštění žena zabila nakupující v obchodním centru. Podle znalců se chtěla lékařům pomstít za to, že ji propustili z léčebny.

„Oba činy byly spáchány bezprostředně po sobě, s odstupem 14 dnů. Podle znalců je možnost resocializace velmi snížená, nicméně není vyloučena v případě, že bude adekvátně léčena,“ řekla v závěrečné řeči Murínová. Poukázala na brutalitu obou útoků. Sudků se hájila tím, že byla v době spáchání činů nepříčetná, podle státní zástupkyně i znalců však své jednání plánovala.

Chtěla doktorům dokázat, že má pravdu

„Zcela cíleně si vymyslela variantu, že někoho usmrtí, aby dokázala, že je nemocná, že je deviantní. Aby doktorům ukázala, že má pravdu,“ řekla Murínová. Nůž si útočnice opatřila přímo v prodejně, ženu bodla dvakrát. Podle státní zástupkyně neměla napadená šanci přežít, zemřela na místě.

Kvůli postupu při zásahu jsou od minulého týdne obžalováni ze zneužití pravomoci dva policisté. Žalobci pro ně navrhli zákaz činnosti. Obžalobu projedná Obvodní soud pro Prahu 1, jednání zatím nenařídil.

Státní zástupci také prošetřují situaci v bohnické léčebně. Události prověřuje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 8 pro podezření z nepřekažení trestného činu.

Sudků, někdejší zdravotní sestra a sanitářka, vypověděla, že byla agresivní už od dětství. U soudu uvedla, že v mládí zabíjela a znásilňovala psy. Sadistické myšlenky se u ní však prý začaly objevovat až v roce 2013, kdy chtěla podstoupit přeměnu v muže a začala brát hormonální injekce. Poté začala myslet na to, že by chtěla uškrtit nějakou ženu. Podle znalců ji však hormony v době útoků ovlivnit nemohly, po několika měsících terapie je totiž přestala brát.

ČTK
  • 35Diskuse

Najdete na Lidovky.cz