18. listopadu 2016 8:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobkyně zastavila stíhání muže, který střílel na policisty

Skender Bojku s jeho advokátkou Klárou Samkovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skender Bojku s jeho advokátkou Klárou Samkovou. | foto: ČTK

PRAHA Státní zastupitelství nepravomocně zastavilo trestní stíhání cizince, který byl původně potrestaný čtyřmi roky vězení za střelbu na policisty. Muže, který si ve vězení odseděl asi tři roky, se letos v květnu zastal Ústavní soud (ÚS) a propustil ho na svobodu. O zastavení trestního stíhání v pátek informoval zpravodajský web Českého rozhlasu.

Podle květnového verdiktu ÚS justice porušila mužovo právo na spravedlivý proces a nerespektovala princip presumpce neviny. Státní zástupkyně však albánského podnikatele Skendera Bojkua obžalovala znovu. Po pěti měsících obžalobu stáhla a nyní nepravomocně zastavila i celé trestní stíhání. Podle zjištění Českého rozhlasu dospěla k názoru, že skutek nebyl trestným činem.

Incident se stal 10. prosince 2013, kdy Útvar rychlého nasazení zasahoval spolu s protikorupční policií v domě cizince a brzy ráno vyrážel jeho dveře beranidlem. Tento postup byl podle policistů nutný, protože měli informaci, že muž má legálně drženou zbraň. Občan Kosovské republiky Skender Bojku vystřelil ze vstupní haly domu přes hliníkové vchodové dveře. Střela pronikla rámem a venku trefila člena zásahové jednotky do opasku a ochranné vesty v oblasti podbřišku. Zraněný policista nebyl v ohrožení života, k tomu však podle znalců přispěla náhoda. Obviněný Bojku se obhajoval tím, že považoval policisty za zloděje.

Cizincovi původně hrozilo za pokus o vraždu až 18 let vězení. Krajský soud v Praze mu vyměřil pětiletý trest, Vrchní soud v Praze verdikt o rok zmírnil a rozhodnutí potvrdil Nejvyšší soud. Ústavní soudci v květnu zrušili rozsudky soudů všech stupňů, případ tak vrátili na začátek.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz