Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žalobou Peroutkovy vnučky na stát se bude soud zabývat na podzim

Česko

  9:47
PRAHA - Žalobou vnučky spisovatele Ferdinanda Peroutky by se soud mohl zabývat ve druhé polovině roku. Uvedla to místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná.

Vnučka Ferdinanda Peroutky Tereza Kaslová foto: ČTK

„Žaloba padla do senátu, kde ji předchází 92 nevyřízených věcí, které jsou tedy starší a musí přijít na řadu dříve. A především bude žaloba zaslána druhé straně k vyjádření,“ popsala situaci Českému rozhlasu soudkyně Alena Novotná.

Peroutkova vnučka zažalovala stát. Bude to soud nad českými dějinami, tvrdí Ovčáček

Terezie Kaslová žádá po prezidentu Miloši Zemanovi veřejnou omluvu za jeho výroky. Ten Ferdinanda Peroutku označil za autora článku Hitler je gentleman. Zeman také o Peroutkovi řekl, že po nástupu nacismu intelektuálně selhal.

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘,“ řekl tehdy Zeman.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, kterého Zeman pověřil hledáním článku, zatím inkriminovaný text nenašel. Zeman oznámil, že pokud se tak nestane do konce června, vypíše z vlastního odměnu pro toho, kdo jej najde. Na jeho existenci stále trvá.

„Článek Hitler je gentleman jsem na vlastní oči četl, a pokud mě vlastní oči neklamou, tak tento článek existuje,” řekl při setkání s lidmi v Milovicích na Nymbursku.

Téma hledání článku Hitler je gentleman využil také populární český komiks Opráski sčeskí historje, když během neděle vytáhl svůj vlastní.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat