26. června 2019 16:14, aktualizováno  16:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žaloba na Zemana? Nejdřív budeme jednat, otočil Hamáček. Popřel tak slova místopředsedy ČSSD

Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Hamáček. | foto: ČTK

PRAHA ČSSD zvažuje, že v případě dalšího otálení prezidenta Miloše Zemana se jmenováním nového ministra kultury Michala Šmardy požádá premiéra Andreje Babiše o podání kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu. Nejprve chce ale předseda ČSSD Jan Hamáček s prezidentem hovořit, současně ČSSD trvá na tom, že situaci je nutné vyřešit do neděle.

Místopředseda sociálních demokratů Ondřej Veselý novinářům v souvislosti se středečním zasedáním klubu řekl, že se poslanci domluvili na písemné žádosti o podání žaloby. To ale Hamáček popřel. S prezidentem domlouvá schůzku.

„Je to jedna z možností řešení, ale není to tak, že stojí v nějaké rovině ultimáta, že bychom požádali premiéra, aby tu žalobu podal. Pan prezident vyjádřil ochotu jednat, takže my jsme připraveni jednat, do té doby nemá cenu něco dalšího řešit,“ uvedl Hamáček. Podle kuloárových informací by se schůzka Hamáčka se Zemanem měla odehrát do pátku.

O kompetenční žalobě mluvili sociální demokraté přesně před rokem, kdy Zeman odmítal kvůli svým výhradám jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho. Spor u Ústavního soudu s hlavou státu může v tomto případě vyvolat pouze premiér. Babiš tenkrát řekl, že k takovému kroku nevidí důvod.

Zeman Staňka odvolávat nechce

Jako možnou variantu dalšího postupu ČSSD pro případ, že Zeman bude Šmardovo jmenování oddalovat, zmínil žalobu Hamáček v rozhovoru s Babišem ve středu ráno. Veselý novinářům řekl, že na písemné žádosti se poslanci sociální demokracie domlouvali kvůli tomu, že premiér je nervózní kvůli hlasování o nedůvěře vládě, nemusel by si proto obsah celého rozhovoru pamatovat.

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), kterého má Šmarda nahradit, podal po protestech v kulturní obci demisi, Zeman ji ale odmítl přijmout a premiéru Babišovi doporučil, aby s koncem Staňka počkal na prověřování jím podaných trestních oznámení. Návrh na ministrovo odvolání poté prezidentovi poslal premiér. Podle ústavy musí Zeman takovému požadavku vyhovět. Ústava mu ale nestanovuje žádný termín, dokdy tak musí učinit.

Sociální demokraté po pátečním jednání svého širšího vedení podmínili setrvání v koaliční vládě mimo jiné výměnou na ministerstvu. Hamáček ve středu uvedl, že platí, že ČSSD bude proti opozičnímu návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. Podle Veselého oslovil klub ČSSD dopoledne iniciátory hlasování s žádostí, aby schůzi přerušili a počkali na reakci prezidenta na požadavky ČSSD, opoziční strany to ale odmítly.

ČTK, Lidovky.cz