Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak Ztohoven pronikli do Hradu? Bránil jim jen plot, sbalili i standartu

Záběry z výměny standarty za rudé trenky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběry z výměny standarty za rudé trenky. | foto: Facebook Ztohoven

PRAHA Polehávání vedle prezidentské vlajky i kochání se úchvatným výhledem. Členové skupiny Ztohoven poprvé zveřejnili dlouhý záznam, jak „dobyli“ Pražský hrad. V cestě jim stál jen rozviklaný plot. Záznam ukázal i poslední chvíle standarty před „naprostým zmizením“.

„Prozradíme techniky použité k průniku na střechu jedné z nejstřeženějších budov České republiky,“ lákala anotace umělecké skupiny Ztohoven na konferenci Hackers Congress 2015 pořádané v kavárně Paralelní polis.

Kdo by z názvu akce usuzoval, že se jednalo o důmyslné ošizení bezpečnostních kamer i stráží, mýlil se. Aktivistům stačilo jen nadzvednout chatrný plot. Celý průběh „infiltrace“ ukázali na sedmnáctiminutovém videu, které skupina Ztohoven poprvé na festivalu zveřejnila.

Trojice kominíků se směje pod Hradem a podává si ruce. Video začíná úplně stejně, jako jedna z ani ne minutových ukázek, které skupina zveřejnila na svých stránkách. Partička se pak sebevědomě vydává po schodech směrem k místu, kde sídlí hlava státu. Jediní, kdo jim věnují pozornost, jsou turisté, kteří se kominíků dotýkají pro štěstí.

Blíží se chvíle pravdy. Trojice dorazila na místo činu. Chvíli se rozhlíží a pak bez problémů odtáhne tyč držící ledabyle plot, jenž brání průchodu k lešení. „A to je ten moment, kdy jsme překonali zabezpečení Hradu,“ popisuje video mluvčí skupiny Ztohoven, který si říká Petr Žílka. Jeho slova doprovází z publika hlasitý smích.

Během stoupání po lešení skupinu nic neotravovalo, mohli se tak trochu šourat. „Teď je nudná část, myslím, že mezitím můžete klást dotazy,“ pobízí Žílka lidi v plně obsazeném sále v Paralelním polis. „Proč jste lezli v podvečer?“ ptá se jeden z posluchačů. „Mysleli jsme, že to bude jednodušší,“ odpovídá s úsměvem Žílka. Mezitím však kominíci na videu doráží na střechu, kde majestátně vlaje prezidentská standarta.

Jediné, co by umělce mohlo zastavit, je závrať z výšky. Dva kominíci se opatrně přiblíží ke standartě a začínají ji pomalu stahovat. Překvapivě to trvá několik minut. Dalo by se říct, že boj s praporem zabírá na sedmnáctiminutovém videu nejvíce času. Třetí člen vše natáčí a občas pořídí fotku ze svého iPhonu. Ten mu mimo jiné policie po chycení zabavila – obsahoval důkazy. Co ale kriminalisté nenašli, je paměťová karta. Tu aktivisté schovali pod tašku na střeše a později se pro ni vrátili.

Skupina Ztohoven ukázala, jak pronikla na Hrad.
Skupina Ztohoven ukázala, jak pronikla na Hrad.

Během spouštění vlajky se třetí – nezaneprázdněný člen skupiny začíná nudit. Chvíli polehává, posedává, pak se jde kouknout, jaký je z Hradu výhled. Jeho kumpánům se mezitím podaří standartu sundat a začíná proces se vztyčováním rudých „Zemanových“ trenýrek. Prezidentský prapor však zatím „neulétl“, jak popisoval v rozhovorech pro média Žílka. Umělci standartu mají po celou dobu bezpečně mezi sebou.

Poslední chvíle standarty

Hotovo. Trenýrky vlají a kominíci se dávají na ústup. Video končí tajemně ve chvíli, kdy jeden z členů Ztohoven smotává pečlivě standartu a podává ji kameramanovi. Kus látky zatemní objektiv kamery a je tma. A záznam končí. S největší pravděpodobností se ale nejedná o veškerý materiál, který mají umělci k dispozici.

Performeři s rekvizitou. Členové skupiny Ztohoven stáhli v sobotu na Pražském...
Záběry z výměny standarty za rudé trenky.

Hledání standarty pokračuje už déle než dva týdny. Policie je bezradná a netuší, kde by se prapor mohl nacházet. Dostat přitom z Hradu obrovský kus pevné látky není nic lehkého.

Kvůli dobytí Hradu skupinou Ztohoven už padaly hlavy. O svou funkci přišel šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres a židle se možná kýve i pod velitelem hradní stráže Radimem Studeným. „Kromě pana Dongrese nese odpovědnost i šéf hradní stráže,“ označil viníka prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci. Studeného ale na rozdíl od Dongrese může prezident odvolat přímo.

Umělci trenýrky vztyčili před patnácti dny. Policie je podezřívá z trestného činu krádeže a výtržnictví.

BÁSEŇ SKUPINY ZTOHOVEN

Aktivisté ze skupiny Ztohoven vyvěšení trenek na Pražském hradě doprovodili básní:

rudé jak čínská vlajka
snad trapností a taky vzteky
vlají dnes nad Prahou
(a hraje balalajka)
prezidentské trenky

smutně si pleskají
nepostrádaje hýždí
které je i celou zemi
čím dál tím víc hyzdí

nad městem vlaje
zástava zeměpána
jen on a nikdo jiný
arbitr elegance
a moudrost sama

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!