Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
14. října 2009 9:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zámek v Chudenicích bude patřit rodině Czerninů

Zámek Chudenice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Chudenice. | foto: www.turistik.cz/pamatky

CHUDENICE (KLATOVSKO) Zámek Lázeň v Chudenicích na Klatovsku bude znovu patřit šlechtické rodině Czerninů. Současný vlastník, společnost Plzeňský Prazdroj ho před časem nabídl vnukovi původního majitele, Karlu-Eugenu Czerninovi a ten nabídku akceptoval.

Informoval o tom Český rozhlas.

Chátrající empírový zámek byl 15 let zablokován restitučním sporem. Právní blokace nedávno odpadla, protože Czerninové žaloby stáhli. Majetek se tak uvolnil a Prazdroj ho nabídl Czerninovi jako prvnímu.

Prazdroj chtěl zámek prodat už několik let
Czernin zámek získá jen za transakční náklady. "Rozhodnutí bylo těžké, protože nemám restituci v Chudenicích, proto nemám ekonomické možnosti, abych udržel takovou budovu. Akceptoval jsem ale nabídku, abych objekt zachránil," řekl rozhlasu Czernin.

Podle mluvčího Prazdroje Jiřího Marečka nechá společnost opravit i dvě hospodářské budovy zničené pádem stromu, bývalou prádelnu a ovčín. "Všechny práce, které jsme avizovali, samozřejmě dokončíme. V parku budeme vysazovat nový habr, protože blesk udeřil do starého stromu, který jsme pak nechali pokácet," uvedl Mareček.

Prazdroj chtěl zámek prodat už několik let, protože nechce spravovat památky a chce se soustředit na výrobu piva. Pivovar se snažil ukončit dlouhá soudní řízení mimosoudní dohodou a několikrát jednal s právníky Karla-Eugena Czernina. "Stav zámku nás trápil, ale nechtěli jsme s ním nakládat, protože na něm bylo břemeno restitucí," řekl už dříve ČTK Mareček.

Zámek byl 60 let rekreačním zařízením pivovaru
Pivovar už dříve nabízel potomkům hraběte zámek za 3,5 milionu korun.

Jejich právníci ale tehdy odpověděli, že pokud by si Czerninové koupili vlastní majetek, snížilo by to jejich šance v soudních sporech.

Památkově chráněný zámek byl 60 let rekreačním zařízením pivovaru. Po privatizaci se firma snažila areál prodat. Zabránily jí v tom ale restituční spory, a proto ho pronajala. Před dvěma lety pronájem ukončila, od té doby je zámek nepřístupný.

Czerninové vedou s Českem spory o konfiskovaný majetek a o občanství.

Předloni v květnu Nejvyšší správní soud nepřiznal Eugenu Czerninovi české občanství po druhé světové válce. Ten po válce žádal o zachování občanství, ale zemřel před vyřízením záležitosti. V roce 1995 spor znovu otevřel jeho syn Rudolf, jenž zemřel v roce 2004. Návrh převzal vnuk Karl-Eugen Czernin.

Kromě českých soudů se také obrátil na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!