Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zámek v Chudenicích bude patřit rodině Czerninů

Zámek Chudenice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Chudenice. | foto: www.turistik.cz/pamatky

CHUDENICE (KLATOVSKO) Zámek Lázeň v Chudenicích na Klatovsku bude znovu patřit šlechtické rodině Czerninů. Současný vlastník, společnost Plzeňský Prazdroj ho před časem nabídl vnukovi původního majitele, Karlu-Eugenu Czerninovi a ten nabídku akceptoval.

Informoval o tom Český rozhlas.

Chátrající empírový zámek byl 15 let zablokován restitučním sporem. Právní blokace nedávno odpadla, protože Czerninové žaloby stáhli. Majetek se tak uvolnil a Prazdroj ho nabídl Czerninovi jako prvnímu.

Prazdroj chtěl zámek prodat už několik let
Czernin zámek získá jen za transakční náklady. "Rozhodnutí bylo těžké, protože nemám restituci v Chudenicích, proto nemám ekonomické možnosti, abych udržel takovou budovu. Akceptoval jsem ale nabídku, abych objekt zachránil," řekl rozhlasu Czernin.

Podle mluvčího Prazdroje Jiřího Marečka nechá společnost opravit i dvě hospodářské budovy zničené pádem stromu, bývalou prádelnu a ovčín. "Všechny práce, které jsme avizovali, samozřejmě dokončíme. V parku budeme vysazovat nový habr, protože blesk udeřil do starého stromu, který jsme pak nechali pokácet," uvedl Mareček.

Prazdroj chtěl zámek prodat už několik let, protože nechce spravovat památky a chce se soustředit na výrobu piva. Pivovar se snažil ukončit dlouhá soudní řízení mimosoudní dohodou a několikrát jednal s právníky Karla-Eugena Czernina. "Stav zámku nás trápil, ale nechtěli jsme s ním nakládat, protože na něm bylo břemeno restitucí," řekl už dříve ČTK Mareček.

Zámek byl 60 let rekreačním zařízením pivovaru
Pivovar už dříve nabízel potomkům hraběte zámek za 3,5 milionu korun.

Jejich právníci ale tehdy odpověděli, že pokud by si Czerninové koupili vlastní majetek, snížilo by to jejich šance v soudních sporech.

Památkově chráněný zámek byl 60 let rekreačním zařízením pivovaru. Po privatizaci se firma snažila areál prodat. Zabránily jí v tom ale restituční spory, a proto ho pronajala. Před dvěma lety pronájem ukončila, od té doby je zámek nepřístupný.

Czerninové vedou s Českem spory o konfiskovaný majetek a o občanství.

Předloni v květnu Nejvyšší správní soud nepřiznal Eugenu Czerninovi české občanství po druhé světové válce. Ten po válce žádal o zachování občanství, ale zemřel před vyřízením záležitosti. V roce 1995 spor znovu otevřel jeho syn Rudolf, jenž zemřel v roce 2004. Návrh převzal vnuk Karl-Eugen Czernin.

Kromě českých soudů se také obrátil na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

,
Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...