130 let

Záměna dětí? Zcela výjimečné

Česko

Co dělají porodníci pro to, aby se novorozeně dostalo do náruče té pravé matky? Je povinností rodičů nechat své děti očkovat? A co všechno čeká ženu a miminko v prvních dnech po porodu? O tom LN hovořily s lékařkou Ústavu pro péči o matku a dítě Marcelou Černou.

* LN V souvislosti se záměnou děvčátek v třebíčské nemocnici se nemohu nezeptat, jak vysoké je vlastně riziko výměny novorozenců?

Taková záměna se může stát jednoznačně zcela výjimečně. V naší porodnici označujeme děti jednak číslem uvázaným na ruku, jednak nesnímatelným identifikačním páskem. Číslo i pásek dostane dítě hned na porodním boxu po porodu před očima rodičů. Na identifikační pásek napíšeme jméno dítěte, datum narození, stejné číslo jako dítěti se uváže na ruku i matce. Toto číslo je také zapsáno v dokumentaci. Když si dítě odnáší dětská sestra z porodního sálu na dětské oddělení, pásek i číslo zkontroluje a porovná je s číslem matky. To samé platí při přikládání dítěte ke kojení nebo při překladu dítěte na jiné oddělení. Popsaná je i každá postýlka, zavinovačka nebo inkubátor.

* LN Je dané zákonem, jak dlouho musí žena po porodu zůstat v porodnici?

V metodickém pokynu ministerstva zdravotnictví se píše, že novorozenec má být v porodnici alespoň 72 hodin. Pokud je pak v pořádku matka i dítě, mohou jít domů. Jestliže chce matka s novorozencem, který nepotřebuje akutní ošetření, opustit porodnici dříve, musí podepsat reverz. V něm je přesně popsáno, čím je dítě ohroženo a jaké následky by to případně mohlo mít.

* LN Jaký je konkrétní důvod pro to, aby matky s dětmi zůstávaly v porodnici 72 hodin?

V této době končí základní poporodní adaptace dítěte, ukáže se, zda má dítě významnou novorozeneckou žloutenku, jestli nemá kritickou vrozenou vadu, některou z akutních metabolických vad nebo zda se v souvislosti s porodem nerozvíjí infekční onemocnění. Od 4. dne života se také podle zákona očkuje proti tuberkulóze.

* LN Co když matka očkování odmítne?

Pak podepisuje prohlášení, že byla poučena o všech rizicích spojených s tím, že dítě nebylo proti TBC očkováno. Je také poučena, že podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví může nechat dítě očkovat do 6 týdnů na kalmetizační stanici (místo, kde se proti TBC očkuje) v místě bydliště.

* LN Nic víc s tím jako lékaři dělat nemůžete?

Ne. Ale ještě k limitu 72 hodin. Mezi 72. a 96. hodinou života je povinností odebrat novorozenci krev z patičky na testování několika závažných metabolických onemocnění. Ta mohou, když se na ně nepřijde včas, způsobit těžká postižení nebo i smrt. Poučení o tomto skríningu je součástí reverzu, a jestliže novorozenec odejde z porodnice dříve než za 72 hodin, stará se o tento odběr dětský lékař, který novorozence přijímá do péče.

* LN Zmiňovala jste novorozeneckou žloutenku. Kolik dětí jí onemocní?

Silnější nebo slabší novorozeneckou žloutenku má většina novorozenců. Je naprosto nezbytné ji hlídat, v případě neléčené těžké žloutenky by totiž mohlo dojít k postižení dítěte. Ve světě zemře na tuto nemoc každoročně několik dětí.

* LN Některé ženy si stěžují, že jim po porodu sestry dítě vzaly, někam ho odnesly a ony své dítě potom půl dne neviděly...

U nás je praxe taková, že matka zůstává kvůli sledování poporodního krvácení dvě hodiny po porodu na porodním sále. Dítě může zůstat s ní, pokud jeho poporodní adaptace probíhá bez komplikací. Po dvou hodinách na porodním sále je matka odvezena na oddělení šestinedělí, dítě putuje s ní. Poté ho sestry odnesou na dětský box, kde ho ošetří, vykoupou, po domluvě s matkou ji zaučí v péči o novorozence a ona se začíná o dítě starat. Podmínkou ovšem je, že matka je schopna vstát a o dítě se postarat. Není možné, aby žena, která například omdlévá, měla vedle sebe dítě, to by pro něj mohlo být nebezpečné. Když je žena unavená a potřebuje se vyspat, zůstává miminko dočasně nebo trvale v péči sester.

* LN Jaká vyšetření dítě těsně po porodu absolvuje?

Hned po porodu ho vyšetří dětský lékař, přičemž toto vyšetření se odehrává v přítomnosti matky a otce na porodním boxu. Pak přijde na řadu vstupní prohlídka na novorozenecké oddělení, u které matka může, nebo nemusí být.

* LN Jak často mívají matky problémy s kojením?

Pořádáme předporodní kurzy, kde se matka s problematikou kojení seznamuje. Tam se dozví, jaké problémy ji mohou čekat a jak je řešit. Po samotném porodu je pro dobrý rozvoj kojení důležité přiložit dítě k prsu do půl hodiny po porodu. To našim maminkám umožňujeme. Sestry se na techniku kojení zaměřují zejména v prvních dvou dnech. Když do té doby matka dobře zvládne techniku kojení a laktace se rozvíjí normálně, má předpoklady, že kojení bude probíhat bez problémů i nadále.

***

Děti v číslech

* První vyšetření v prenatální poradně by měla těhotná žena absolvovat do 12. týdne těhotenství. Až do 9. měsíce by pak měla na kontroly docházet jednou za 4 týdny. Desátý lunární měsíc je povelem pro kontroly jednou týdně, a to v místě, kde bude žena rodit. Při normálně probíhajícím těhotenství žena absolvuje kromě kontrol a odběrů tři „velké“ ultrazvuky, ve 12., 20. a 30. týdnu.

* Rok 1994 byl až do roku 2005 poslední, kdy se v ČR narodilo více než 100 tisíc dětí (106 579). V roce 2005 jich přišlo na svět 102 211, zatímco v roce 2004 to bylo „pouze“ 97 664 novorozeňat.

* Od roku 1960 až do současnosti se nejvíce miminek narodilo v letech 1974 a 1975 (194 201 a 191 776).

* Jedním z nejčastějším problémů čerstvě narozených dětí je novorozenecká žloutenka. Objevuje se většinou 2. až 3. den po narození. Může za ni zvýšená hladina žlučového barviva bilirubinu v krvi. Při velké žloutence se děti léčí speciálním světlem, tzv. fototerapií.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás