4. června 2019 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaměřte se na prošustrovaných 35 miliard korun, vyzval Babiš nejvyššího státního zástupce Zemana

Pavel Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Zeman | foto: MAFRA - Anna Vavríková

PRAHA Premiér Andrej Babiš (ANO) v Poslanecké sněmovně označil předběžný audit Evropské komise za pochybný útok na Českou republiku. Ve svém proslovu, který trval 45 minut, vyzval nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby se jeho úřad zaměřil na to, že takzvané tradiční strany „prošustrovaly“ 35 miliard korun. Zeman výrok Babiše ponechal bez komentáře.

Babiš má Pavla Zemana v „hledáčku“ od víkendu, kdy nejvyšší státní zástupce v diskusním pořadu v televizi uvedl, že zjištění návrhu zprávy považuje za závažná a že by mohla zavdávat podezření na trestný čin. Nejvyšší státní zastupitelství si podle Zemana vypracuje vlastní analýzu navrhovaného dokumentu. Podle Babiše tímto postupem ale Zeman nectí pravidla řádného a spravedlivého procesu. Premiér tvrdí, že předběžný návrh je plný nepravd, které budou české úřady v příštích měsících vysvětlovat a vyjadřovat se k nim.

„Nejvyšší státní zástupce, který nevím z čeho vychází, už v tom má jasno, že všichni budou stíháni. Bylo by dobré, kdyby se pan nejvyšší státní zástupce podíval na těch 35 miliard, které tady naše tradiční strany prošustrovaly,“ uvedl Babiš ve svém vystoupení ve Sněmovně. Jako příklad uvedl kauzu ROP Severozápad, kde šlo o netransparentní rozdělování evropských dotací. „Mám pocit, že v naší zemi je zájem jenom na tom stíhat Babiše, jeho rodinu a jeho bývalou firmu,“ dodal premiér.

S žádostí o reakci se LN obrátily na Pavla Zemana. „Pan nejvyšší státní zástupce nebude na tyto výroky reagovat,“ napsal Petr Malý, tiskový mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!