Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zaměstnanci vysoudili odměny

Česko

PRAHA Soud rozhodl, že 15 bývalých zaměstnanců České obchodní inspekce (ČOI) dostane zpětně odměny včetně úroků ve výši celkem zhruba dva miliony korun. Odměny jim před dvěma lety odmítla vyplatit tehdy nová ředitelka úřadu Jana Příhodová. Podle pravomocného rozsudku postupovala nezákonně. ČOI navíc hrozí, že prohraje i další obdobné spory.

Vše začalo před třemi lety odvoláním ředitele ČOI Jiřího Pěkného (ČSSD) tehdejším ministrem průmyslu Martinem Římanem (ODS). Nová ředitelka Příhodová pak následně dala zhruba patnácti lidem výpověď a ještě předtím jim zrušila vyplacení odměn. Vyhození zaměstnanci se s tím nesmířili a obrátili se na soud.

„Já respektuji rozhodnutí soudu v tuto chvíli. A musím říci, že to nepovažuji ale za svoji chybu, protože se domnívám, že bylo správné zastavit výplatu odměn,“ řekla Příhodová v TV Nova. Odměnu si podle ní tito lidé nezasloužili.

„Soud již nyní uznal, že některé výpovědi nebo důvody výpovědí byly neplatné,“ řekla televizi jedna z vyhozených zaměstnankyň.

V případě, že odvolací soudy rozsudky potvrdí, musela by ČOI lidem zaplatit další miliony za ušlou mzdu. Pokud by byli všichni vyhození bývalí zaměstnanci u soudu úspěšní, stát by jim musel zaplatit celkem přes deset milionů korun, informovala Nova.

Příhodová nahradila Pěkného, který inspekci řídil tři roky, na začátku dubna 2007. Ministerstvo jeho odvolání zdůvodnilo nízkou efektivitou práce.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...