Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zaměstnanost

Česko

Zaměstnávání zdravotně postižených

Co se mění

* Příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením bude poskytován ve výši skutečně vynaložených mzdových ná-kladů na takového zaměstnance.

* Pro zamezení zneužívání tohoto příspěvku je stanovena jeho maximální výše za měsíc rozdílně pro osoby s těžším zdravotním postižením (9 000 Kč) a pro ostatní osoby se zdravotním postižením a pro ostatní zdravotně postižené (6 500 Kč).

* Snížení vzájemného poměru obou částek je motivováno skutečností, že dosavadní nastavení výše příspěvku na zaměstnávání těžce zdravotně postižených dávalo prostor pro zneužívání příspěvku jejich účelovým přijímáním do pracovního poměru. Přitom ostatní zdravotně postižení jsou v praxi skutečně zaměstnáváni v nepoměrně větším počtu.

* Zároveň je vyloučeno poskytování tohoto příspěvku v souběhu s příspěvkem na vytváření pracovních příležitostí v rámci veřejně prospěšných prací a na vyhrazení společensky účelného pracovního místa v případě, že budou vytvořena pro zdravotně postižené.

Komentář

Výše podpory pro zaměstnávání zdravotně postižených narůstá s mimořádnou dynamikou. V roce 2006 byl objem těchto prostředků 2násobkem roku 2005 a v roce 2007 dokonce 3násobkem, přičemž tento trend by pokračoval i v následujících letech. Počet zaměstnávaných zdravotně postižených přitom spíše stagnuje v počtu kolem 20 tisíc. Proto lze předpokládat, že tento trend by i nadále pokračoval, a neúměrně by tak zatěžoval státní rozpočet bez vazby na snižování nezaměstnanosti zdravotně postižených.

Cílem je nalézt efektivní řešení, které bude podporovat zaměstnávání zdravotně postižených a nebude účelově zneužíváno. Stále častější jsou případy, kdy je tento příspěvek pobírán na zdravotně postižené, kteří ve skutečnosti vůbec nepracují. Samotní zaměstnavatelé odhadují, že jich může být až 30 %.

Podpora v nezaměstnanosti

Co se mění

Uchazečům o zaměstnání, s nimiž zaměstnavatel zrušil pracovní poměr pro zvláště hrubé porušení pracovních povinností, nevznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Komentář

Jedná se o případy, kdy se uchazeč o zaměstnání stal nezaměstnaným svým vlastním jednáním a kdy vědomě přispěl ke skončení pracovního poměru. Nárok na podporu v nezaměstnanosti ztratí pouze ti, u nichž je mimořádně vysoká míra závažnosti tohoto porušení pracovních povinností.

Postižení nelegální práce

Co se mění

Nelegální práce bude přísněji postihována. Uchazeč o zaměstnání vyřazený z evidence z důvodu výkonu nelegální práce bude moci znovu požádat o zařazení do evidence uchazečů až po uplynutí 6 měsíců ode dne vyřazení.

Komentář

Dosud mohl uchazeč o práci vyřazený z evidence kvůli nelegální práci požádat o nové zařazení prakticky hned, pouze se mu krátila podpůrčí doba pro poskytování podpory (max. o 3 měsíce). To se ukazuje jako málo účinné vzhledem k závažnosti tohoto negativního jevu.