Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zaměstnavateli neřekla, že je těhotná. Teď ji policie viní z podvodu

Právo

  16:48aktualizováno  18:16
KARLOVY VARY - Karlovarští kriminalisté řeší neobvyklý případ. Vyšetřují totiž ženu, která měla svému zaměstnavateli úmyslně zatajit těhotenství. Týden poté, co podepsala pracovní smlouvu, si nechala vystavit neschopenku a téměř rok pak pobírala nemocenskou a posléze mateřskou.
Těhotenství - ilustrační foto.

Těhotenství - ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Žena v úmyslu obohatit se smlouvu uzavřela i přesto, že si již byla vědoma svého těhotenství. Navíc vzhledem k předešlým zdravotním komplikacím patřila do rizikové skupiny, u které vzniká nárok na dočasnou pracovní neschopnost, takže musela vědět, že nebude schopna vykonávat žádnou pracovní činnost,“ citoval server iDNES.cz mluvčí karlovarských policistů Zuzanu Týřovou.

Předstírají, že jsou hluchoněmí a žádají peníze. Podvodníci řádí i v Praze

Vyšetřovatelé už pětatřicetiletou ženu, která se nechala na pár dní zaměstnat jako vedoucí prodejny, obvinili z podvodu. Pokud by jí soud prokázal vinu, mohla by ve vězení strávit až pět let. 

Na zdravotní stav se zaměstnavatel ptát nesmí

Od státu měla žena od roku 2013 dostat více než 200 tisíc korun. „Zřejmě si byla vědoma toho, že jí jako osobě, která před otěhotněním byla bez pracovního poměru, nevznikal nárok na výplatu podpory v pracovní neschopnosti,“ doplnila Týřová.

Propagovala stravu proti rakovině. Nemoc ale blogerka předstírala

Kriminalisté ženu obvinili i přesto, že podle zákoníku práce se zaměstnavatelé uchazečů o práci nesmí ptát, jaký je jejich zdravotní stav. A žen na to, zda jsou těhotné. 

„Na druhou stranu i zaměstnavatel musí být chráněný a je chráněný z hlediska trestního práva. Tedy v případě, že žena úmyslně uvedla v omyl jak zaměstnavatele, tak potažmo stát, od kterého si chtěla zajistit možnost výplaty nemocenské a mateřské, domnívám se, že se mohla dopustit podvodu, a v takovém případě by za to mohla být stíhatelná,“ řekl serveru iDNES.cz advokát Ronald Němec s tím, že se s podobným případem během své dlouhé praxe ještě nikdy nesetkal.

Na fiktivní zaměstnávání a následné zneužití nemocenských dávek se zaměřuje i Správa sociálního zabezpečení. Jde například o případy, kdy žena s nízkou mzdou po otěhotnění změní místo a nechá se zaměstnat například jako asistentka za vysoký plat. Dokazovaní takového podvodu je ale velmi komplikované.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...