23. dubna 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zamítnuté Euro 2020. Nejsme diletanti, vzkazuje Pelta radním za TOP 09

Stadion v pražském Edenu hostil Superpohár | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stadion v pražském Edenu hostil Superpohár | foto: Mafra - Dan Materna

PRAHA Praha nepodepsala smlouvu mezi hlavním městem, Fotbalovou asociací ČR a UEFA, která byla nutnou podmínkou k tomu, aby kandidatura na spolupořádání mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2020 mohla být podána. Vedení Prahy se obává, že by muselo v případě problémů hradit náklady na konání akce.

Prohlásil to v úterý radní hlavního města Lukáš Manhart (TOP 09). Projekt byl podle něj nepřipravený a nikdo o něm poslední tři měsíce s Prahou oficiálně nejednal.

Manharta podpořil i jeho stranický kolega, pražský primátor Tomáš Hudeček. "Pokud se to má nějak nazvat, tak je to špatně odvedená práce fotbalové asociace," řekl primátor.

13 měst

O kandidaturu na spolupořádání mistrovství Evropy usilovala Fotbalová asociace České republiky (FAČR). Turnaj se netradičně uskuteční ve 13 evropských městech, UEFA bude vybírat z 32 kandidátů.

Fotbalová asociace podle jejího předsedy Miroslava Pelty se neztotožňuje s argumenty Magistrátu hlavního města Prahy, ale prý nezbývá jí nic jiného, než vzít jeho stanovisko na vědomí. "FAČR na základě prohlášení magistrátu již nebude dále usilovat o kandidaturu na pořádání závěrečného turnaje mistrovství Evropy 2020 v Praze," reagoval Pelta a požádal vládu, aby se na středečním jednání smlouvou nezabývala.

Pelta: Ztráta pro Prahu

Podle něj asociace učinila maximum k zajištění všech potřebných podkladů a finančních záruk k podání kandidatury, která by mohla být úspěšná pro pořádání ME. "Projekt nezahrnoval žádné závazky k zabezpečení finančních prostředků na rekonstrukci stadionu ze strany státu nebo magistrátu. Chceme se zásadně ohradit proti nařčení z diletantismu, protože celý projekt byl vypracován ve spolupráci s renomovanými společnostmi, které měly na starosti i přípravu kandidatur pro ME 2012 a MS 2022. Poslední věc, nezbytná pro dokončení kandidatury, byl souhlas pořadatelského města. Rozhodnutí magistrátu je ztrátou pro Prahu, celou Českou republiku a především její fotbalové příznivce," dodal Pelta.

FAČR chtěla původně mistrovství Evropy spolupořádat na Strahově, kde by vybudovala nový stadion. Vláda ale koncem letošního března odmítla dát projektu finanční záruky ve výši tří miliard korun.

Proto FAČR na poslední chvíli přišla s variantou, že by se akce mohla uskutečnit v Edenu. Ten by se ale musel rozšířit z dnešních 20 tisíc sedaček na 35 tisíc, náklady na rekonstrukci by podle odhadů holandské společnosti The Stadium Consultancy činily zhruba 1,5 miliardy korun. Náklady na zvětšení kapacity stadionu by plně hradil soukromý investor.

Nitky vedou ke Kellnerovi

Zástupci společnosti Vinet Invest, majitele stadionu v Edenu, LN minulý týden sdělili, že investice by mohla být asi o půl miliardy menší. Vinet Invest vlastní kladenský advokát Václav Slavíček, ale finanční zázemí společnosti zajišťují struktury napojené na nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Radní hlavního města se podle Manharta tématem české kandidatury v úterý vůbec nezabývali, protože Praha nebyla o záměru oficiálně informována. Poslední oficiální jednání se prý konala před třemi měsíci, a to ještě o strahovském projektu.

"Od té doby žádné oficiální jednání ze strany FAČR iniciována nebyla," poznamenal. Vedení města přesto podle Manharta informace o možnosti pořádání akce v Edenu neoficiálně dostalo.

Nedostali jsme záruky, tvrdí město Praha

Již před třemi měsíci také získalo návrh třístranné smlouvy mezi Prahou, FAČR a UEFA. Manhart prohlásil, že hlavní město kandidaturu podporovalo. Po negativním stanovisku vlády z konce března ale prý svůj postoj přehodnotilo. "V momentě, kdy by se Praha hlásila k realizaci této akce na svém území, tak by v podstatě současná rada vystavovala hlavní město obrovskému nebezpečí, co se týče finančních nákladů," řekl Manhart. Smlouva podle něj ukládala organizátorovi zajistit veškeré podmínky související s mistrovstvím Evropy, tedy i dostavbu stadionu.

"Pro hlavní město je v současné době vyloučené bavit se o uzavření této smlouvy," uvedl Manhart. Pokud by FAČR neměla peníze na zvýšení kapacity stadionu, musela by náklady v řádu miliard korun zaplatit podle Manharta Praha. Město podle něj nedostalo záruky, že FAČR potřebné finance získá. Radnímu pouze došel e-mail od britské společnosti, která "deklaruje vůli" peníze zajistit. "Nejedná se o faktickou záruku," podotkl Manhart s tím, že Praha pořádání mistrovství "v obecné rovině" podporuje, pro město by to podle něj mělo velmi pozitivní přínos.

Fotbaloví funkcionáři tvrdí, že Praha by nic platit nemusela. "Záruka byla poskytnuta renomovanou mezinárodní společností s jedním z nejvyšších ratingů dostupných v pojišťovnictví a FAČR tuto záruku konzultovala i se zástupci UEFA," uvedl Ivo Sekerka, který měl projekt ze strany FAČR na starosti. "Máme dostatečně bonitní finanční záruku pro kandidaturu, která by mohla do Prahy přivést jedinečnou fotbalovou akci a do veřejného sektoru v horizontu 10 let podle studie auditorské společnosti KPMG finanční prostředky v hodnotě 4 miliard korun," dodal Sekerka.

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!