11. října 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zamotané obvinění kauzy Rath: kdo dával úplatek za sanitky?

David Rath měl inkasovat za sanitky 1,2 milionu korun.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath měl inkasovat za sanitky 1,2 milionu korun. | foto: Zdravotnická záchranná služba

PRAHA Proč na seznam obviněných v kauze exposlance Davida Ratha přibyl šéf středočeské záchranky Martin Houdek? A kdo podle policie předával úplatek za nákup sanitek za bezmála 140 milionů korun? Server Lidovky.cz se pokusil načrtnout slabá místa dosud nejméně jasného policejního obvinění.

Už týden svítilo na piazzetě Národního divadla voskové srdce pro Václav Havla, když se u něj potkali dva muži. Bylo krátce po šesté hodině večer 16. února 2012. Petr Kott a Martin Jireš si v rychlosti potřásli rukou, cosi si předali a rozešli se.

Střih a skok do října 2013: blesková schůzka, kterou už tehdy monitorovala policie, se stala základním kamenem jednoho z aktuálních obvinění druhé fáze kauzy Rath.

VÍCE K TÉMATU:

Jde o obvinění, které se z nové linie vymyká. Figurují v něm jen fyzické osoby, nikoliv firmy. A i když kostru příběhu je možné sestavit z útržků, které se objevují ve spise případu projednávaného soudem, samotný skutek má hned několik ALE.

Policie má za to, že tehdy se u Národního divadla předávala polovina úplatku za nákup sanitních vozů pro středočeskou záchrannou službu. Své přesvědčení opírá opět o odposlechy. Jednak má zaznamenáno, jak si Kott s Jirešem schůzku domlouval (původně se měli potkat dříve), a jednak okamžiky, kdy po setkání Kott přepočítával přivezenou zásilku. Pro Davida Ratha z balíku podle obvinění odložil 1 120 000 korun. A ještě ten samý den mu peníze předal. Exhejtman si pro ně přijel do Rudné.

"Tady to je půlka sanit. Sanity Jireš spočítal na sedm," zaznamenaly Kottův hlas skryté odposlechy, jejichž přepis zveřejnilo Aktuálně.cz.

"Předpokládám třetina," zeptal se Rath.

"No jasně, jasně," odvětil Kott.

Proto v obvinění opět figuruje i Rath. Skupinu "starých známých" obviněných ovšem vyšetřovatelé rozšířili o šéfa středočeské záchranné služby Martina Houdka. "Tak už o mám i skoro pro Martina. 740 jsem říkal, viď, jo," říkal Kott Pancové při počítání.

Martin Houdek

Martin Houdek

Minulý týden přitom už Houdek u soudu vypovídal. Ještě v pozici svědka musel trestnímu senátu vysvětloval, proč na začátku roku 2012 přebíral od Petra Kotta statisíce korun. "Vracel mi dluh. Neměl jediný další důvod mi dávat peníze," tvrdil Houdek. Žádný doklad o půjčce ovšem s Kottem nesepsal, prý se znají tak dlouho, že potvrzení nebylo třeba.(Více ZDE)

Obvinění, které mu policie podle všeho poslala poštou, prý do čtvrtka neobdržel. Novinářské otázky jej ale již zjevně unavují. "Na všechny čas mám, ale na vás ne," řekl serveru Lidovky.cz a bez rozloučení zavěsil.

Dříve však nebyl schopný jednoznačně odpovědět na otázku, zda s Kottem probírali zakázku na nákup 48 vozů za téměř 140 milionů korun. "Jestli jsme se o tom bavili, nevím, je to asi možné. Už si to nepamatuju," odpovídal.

Má-li policejní verze příběhu trhliny, budou se nejspíš hledat u schůzky u havlovského srdce. Proč peníze přinesl Martin Jireš? V té době byl manažerem obří zdravotnické firmy Puro-klima, která figuruje u jiných žalovaných zakázek, avšak s dodávkou sanitek neměla nic společného. Tedy alespoň navenek. Oficiálně.

Tendr vyhrála a sanitky dodávala podle oficiální dokumentace nepříliš velká firmy FD servis Praha. Ani její jméno, ani jejich zástupců na seznamu obviněných není. Záhadou je to prý i pro jednatele sanitkové firmy Františka Maška.

"Vůbec nic společného s touhle zakázkou nemá, o ničem jsme s Jirešem nejednali," reagoval Mašek. A zná ho? "Samozřejmě jsme se dvakrát nebo třikrát kdysi dávno potkali, protože v této branži se ti lidé pohybují," odpověděl s tím, že další otázky má redakce směřovat na právníka, jehož si kvůli případu najal. "Protože já o tom v podstatě nic nevím. To je o mně beze mě. To je jako Mnichov," dodal ještě Mašek.

Společnost Puro-klima patří mezi takzvané kompletátory - firmy, které dodávají nemocnicím od obvazů až po složitou zdravotnickou techniku.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.