9. prosince 2013 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaorálek: Delegace do JAR? Po Rusnokově výstupu jsme buranská republika

Lubomír Zaorálek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Zaorálek. | foto: ČTK

PRAHA USA vysílá na pietu za Nelsona Mandelu prezidenta Baracka Obamu, Německo Joachima Gaucka. Českou republiku zastoupí místo hlavy státu ministr zahraničí Jan Kohout. "Nikomu se tam nechce. Po premiérově výstupu ve sněmovně tam bude vypadat jako hlupák," řekl v anketě serveru Lidovky. cz poslanec Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Na pietní ceremoniál za bývalého jihoafrického prezidenta Mandelu pojede místo českého prezidenta ministr zahraničí v demisi Jan Kohout. Podle úřadu poletí ministr Kohout do JAR linkovým letadlem a doprovodího ještě jedna osoba. 

Server Lidovky.cz požádal o reakci dva bývalé ministry zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) a Alexandra Vondru (ODS). Na otázku, zda je ministr za prezidenta adekvátní náhradou, odpověděl i Lubomír Zaorálek, o kterém se hovoří jako o jednom z možných šéfů diplomacie v nové vládě.

Místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra.

Alexandr Vondra

"Byl to státník světového významu, a proto by na jeho pohřeb měl jet prezident. Pokud ze zdravotních důvodů nemůže, další na řadě je premiér, pak teprv ministr zahraničí. Naše dnešní realita je ale smutná. Vládne nám nelegitimní vláda, které je to fuk, co se děje za našimi hranicemi, a kterou, bohužel, ani v cizině stejně nikdo nezná."

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg

"Je-li prezident neschopný cestovat, tak je ministr zahraničí přirozený kandidát. Reprezentační úkoly v zahraničí má plnit právě ministr zahraničí. Možnými alternativami by byli předsedové Senátu či sněmovny. Jsou protokolárně nad premiérem."

ČTĚTE TAKÉ

Lubomír Zaorálek

Kauza zrušeného miliardového projektu výstavby v pražské Ústřední vojenské nemocnici má podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka (ČSSD) znaky zločinného spiknutí.

"Proč tam jede ministr zahraničí? To je přece jasné. Protože tam po té ostudě ve sněmovně nikdo jet nechce. Když se něco takového dostane ven, vypadáme jako buranská republika. Člověk by nejraději řekl, že tohle není Česká republika, nicméně když takhle mluví předseda vlády, je to ostuda. Obraz země to likviduje podobně jako pero Václava Klause. Toto se nesmí stát a když se to stane, nestačí, aby premiér poslal sms 'je mi to líto'. Na tuhle akci mohla jet reprezentativní delegace. V této politické situaci ale dávat najevo, že to bereme vážně, je směšné. Když tam po té premiérově řeči ve sněmovně Kohout přijede, bude vypadat jako hlupák. Zachránit už se to nedá, je to jednoznačně zpackané."

Rusnokovo faux pas

Jak v sobotu informoval server Lidovky.cz, premiér v demisi Jiří Rusnok se pietní akce zúčastnit nechtěl, jelikož je "pracovně vytížený". Vyplynulo to ze záznamu České televize, který se objevil na internetu. "Ty vole teď ještě zase zemřel Mandela. Takže já, vole, jsem ve strachu, jestli ještě nebudu muset jet tam. Vůbec se mi tam nechce. Vůbec," řekl premiér v rozhovoru s ministrem Vlastimilem Pickem. Více ČTĚTE ZDE.

Přijedou světoví politici, členové královských rodin a světové celebrity, ale vyhlídka na pohřeb Nelsona Mandely neláká jednoho muže, napsal britský list The Times. Český premiér v demisi v nestřežené chvíli projevil své skutečné pocity o případné cestě do Jižní Afriky na událost, která bude jednou z největších svého druhu v dějinách, dodal deník.

Jiří Rusnok se za komentář na půdě sněmovny omluvil.  "Za ta slova se omlouvám, nebylo to správné se takto vyjadřovat," reagoval premiér v demisi na televizní záznam, kde komentuje úmrtí Nelsona Mandely. Podle jeho slov je pracovně vytížený, památku Nelsona Mandely chce ale řádně uctít. Více ČTETE ZDE.

vsvVěra Svobodová
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!