21. srpna 2019 17:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaorálek jde do vlády s cílem chránit veřejný sektor. ‚Aby se všechno nerozpouštělo v chladné vodě peněz‘

Lubomír Zaorálek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Zaorálek | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Exministr zahraničí a volební lídr ČSSD posledních sněmovních voleb Lubomír Zaorálek bere nominaci na ministra kultury i jako možnost jak ve vládě hájit obecnou agendu ČSSD. Novinářům řekl, že důležitá je pro něj ochrana veřejného sektoru ve chvíli, kdy se zdá, že o všem rozhodují peníze. Uvedl, že mu situace vzniklá otálením prezidenta Miloše Zemana se jmenováním ministra kultury přišla nesnesitelná. Dříve odmítal do menšinové vlády Andreje Babiše (ANO) vstoupit.

„Bylo těžké pro mne hledat důvody,“ uvedl Zaorálek v Lidovém domě na dotaz, co ho vedlo ke změně postoje. Po rozhovoru s předsedou ČSSD a vicepremiérem Janem Hamáčkem podle svých slov vzal v úvahu, že sporem o jmenování ministra je ochromena vláda i ministerstvo kultury. Zmínil také, že je třeba rozlousknout situaci, která vyplývá ze snahy prezidenta chovat se jako v poloprezidentském systému.

„Jdu do vlády s agendou, která je mi blízká,“ uvedl s tím, že ministr má vliv na rozhodování vlády i ve věcech přímo nespojených s jeho resortem. „Jsou dnes podle mne témata, která jsou silná, klíčová, a která bych si přál, aby ze strany sociálně demokratických ministrů zaznívala jasněji než dříve. Strašně důležitá obrana veřejného sektoru, veřejných služeb. Aby se tady všechno nerozpouštělo v chladné vodě peněz,“ uvedl.

Zatím nechtěl předjímat, jaké budou jeho první kroky ve vedení ministerstva. Podle něj je otázka předčasná, bude se tím zabývat teprve ve chvíli, kdy bude jeho jmenování potvrzeno. Termín schůzky s prezidentem Milošem Zemanem, která zpravidla jmenování ministrů předchází, zatím nedostal.

V případě, že by se Zaorálek ministrem stal, zabýval by se podle svých slov i kontroverzními rozhodnutími bývalého ministra Antonína Staňka (ČSSD) z jeho posledních dnů v úřadu.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.