Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaorálek: Paroubek se do ČSSD nevrací, musela by ho schválit Praha 5

CzechTek 2005: Jiří Paroubek ukazuje petici starostů, kteří mu vyjadřují... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy CzechTek 2005: Jiří Paroubek ukazuje petici starostů, kteří mu vyjadřují... | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA Bývalý předseda vlády a někdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek podle volebního lídra sociální demokracie Lubomíra Zaorálka znovu do strany přijat nebude. Ani podle premiéra Bohuslava Sobotky by ČSSD neměla přijímat lidi, kteří na ni opakovaně útočili. Uvedli to v nedělních diskusních televizních pořadech. Paroubek v neděli řekl, že být na jejich místě, tak se snaží každou ruku, která se jim nabízí k pomoci, využít.

Jiří Paroubek se do ČSSD nevrací, řekl v diskuzním pořadu Partie Lubomír Zaorálek. Prý by ho musela schválit pražská ČSSD, která o něj ale podle Zaorálka nemá zájem. „Pokud někdo odejde z politické strany, to není ta hrozné. Ale pokud odejde, založí vlastní stranu a původní stranu tak poškodí, je na jeho zpětné přijetí zvláštní postup,“ řekl Zaorálek. Jeho návrat by prý musela schválit pražská ČSSD.

Stanovy ČSSD podle Zaorálka požadují, aby Paroubkův návrat posvětily stranické orgány Prahy 5, kde byl před svým odchodem členem, konkrétně místní organizace, okresní výkonný výbor a krajský výkonný výbor.

Jiří Paroubek diskutuje se členy spolku Idealisté.
Expremiér Jiří Paroubek hovoří o budoucnosti levice na setkání se spolkem...

„V sociální demokracii není žádné nadšení z návratu Paroubka,“ dodal k tématu v pořadu Otázky Václava Moravce premiér Bohuslav Sobotka. Podle Sobotky by ČSSD neměla brát lidi, kteří na ni útočili.

Zaorálek uvedl, že Paroubek po odchodu z čela ČSSD od ní dostal řadu nabídek na další uplatnění, rozhodl se ale založit vlastní stranu národních socialistů s názvem LEV 21, s níž kandidoval proti sociální demokracii.

Bývalý premiér by mohl narazit u pražské sociální demokracie, která podle stanov strany musí jako jeho původní organizace případný návrat posvětit. Místopředseda strany a lídr pražské kandidátky do sněmovních voleb Petr Dolínek s Paroubkovým návratem nesouhlasí. „V případě pana Paroubka nejsem pro jeho návrat. Rozhodl se své veřejné působení v minulosti spojit s jiným projektem,“ řekl Dolínek.

Paroubek: Možná jsou spokojení se stavem, ve kterém strana teď je

Paroubek podal přihlášku do organizace v Cerhenicích na Kolínsku. Organizace by jeho vstup měla schvalovat 26. června. Paroubka ke vstupu vyzvali přímo členové cerhenické organizace. Předseda kolínských sociálních demokratů Marek Semerád má za to, že Paroubek by byl posila. Bývalý předseda ČSSD by chtěl být podporou „zatím spíše morální“. Cerhenická organizace podle Paroubka nebyla jediná, která mu členství nabídla.

Podle Semeráda bude místní organizace případně žádat o Paroubkův vstup opakovaně. „Chápeme, že Jiří Paroubek je kontroverzní osobnost, ale myslíme si, že jeho návrat by pomohl celé straně, protože těch osobností není nazbyt a každý má právo udělat chybu,“ dodal v neděli Semerád.

Paroubek z reakcí není zklamaný. „Já jsem čekal, že pan Sobotka bude konzistentní stejně tak jako bafuňáři z pražské stranické organizace. Možná, že jsou spokojení s tím stavem, ve kterém ta strana teď je,“ uvedl bývalý předseda vlády. „Pokud budu prostým členem, tak je nebudu ohrožovat v jejich mocenských ambicích, o které jim jde, nejde o věc, takže v tuto chvíli je mi jedno, co si myslí,“ doplnil Paroubek. Podle něj by jeho přijetí mělo zůstat na členech místních organizací.

„Neměli bychom se vracet do minulosti s lidmi, kteří na sociální demokracii opakovaně útočili a snažili se stavět konkurenční politické subjekty,“ uvedl Sobotka. Podle něj by to nebyl dobrý signál vůči veřejnosti. „ČSSD by se měla sjednotit kolem volebního lídra a orientovat se na budoucnost,“ dodal.

Štěchův výrok není závazný, vedení je v souladu

„Pan Štěch bude od zítřka respektovat program, který jsme včera schválili,“ řekl Zaorálek ke kritice Miroslava Štěcha vůči malým a středním podnikatelům.

Trojice lídrů ČSSD je podle Zaorálka jednotná. Vedení jde podle Zaorálka bez větších rozporů. „Já přebírám odpovědnost za výsledek voleb. Věřím, že mi Milan Chovanec a všichni ostatní straníci pomohou,“ řekl Zaorálek.

,

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...