26. října 2017 13:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaorálek po jednání se zástupci SPD zopakoval, že se ČSSD chystá do opozice

Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka před Lidovým domem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka před Lidovým domem. | foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

PRAHA Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek po čtvrtečním jednání se zástupci hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury zopakoval, že se sociální demokracie chystá do opozice. Nepředpokládá, že by ČSSD tento postoj přehodnotila. S Okamurou a místopředsedou hnutí Radimem Fialou mluvili představitelé ČSSD hlavně o ustavení Sněmovny. Konkrétní závěry schůzka neměla.

„Sledujeme to, abychom měli prostor pro opoziční práci,“ řekl Zaorálek, s nímž se jednání zúčastnil úřadující předseda sociální demokracie Milan Chovanec.

Zástupci obou uskupení probírali také programy. Okamura i Zaorálek podotkli, že mezi nimi panují velké rozdíly. „Opravdu máme jiné programy,“ konstatoval Okamura. Snaha hledat dohodu o ustavení Sněmovny je ale podle místopředsedy ČSSD na obou stranách.

Zaorálek neřekl, zda by ČSSD podpořila do čela dolní komory nominanta vítězného hnutí ANO Radka Vondráčka, nebo kandidáta druhé ODS Petra Fialu. Pro sociální demokracii podle Zaorálka nejde o zásadní věc, kterou by řešila, strana v tom není klíčový hráč. Volba předsedy bude záviset podle něho na těch, kteří budou sestavovat vládní koalici.

Fiala uvedl, že se zástupci SPD a ČSSD můžou sejít i v budoucnu, podle potřeby. Žádný termín nyní stanoven není.

ČTK