26. března 2014 12:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaorálek: Přál bych si, aby si i komunisti uvědomili, že mlčet se nevyplácí

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA "Každé jeho slovo k situaci na Ukrajině stojí Českou republiku jedno pracovní místo," zaútočila v pátek komunistická poslankyně Kateřina Konečná na ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Ten se brání: "Kdybych mlčel, musel bych se stydět sám před sebou."

Lidovky.cz: Poslankyně za KSČM Kateřina Konečná v pátek prohlásila, že každé vaše slovo k ukrajinské krizi stojí Česko jedno pracovní místo.
Každý poslanec může říkat cokoliv, ale svá slova musí nějakým způsobem doložit. Nevím jak k tomu poslankyně Konečná došla. Připadá mi to nesmyslné. Pro Rusko ta situace není ekonomicky také jednoduchá. Ty ztráty způsobené ruské ekonomice mohou dosáhnout v přepočtu až na 400 miliard korun, jak vyčíslil Die Welt. Rubl dokonce oslabil vůči dolaru o 9,3 %. Je bohužel pravda, že to ovlivňuje i český obchod. Někteří podnikatelé říkají, že jsou ohroženy jejich investice. Ne však kvůli mým výrokům, ale kvůli tomu, že se Rusko rozhodlo řešit své politické problémy silou. Nařčení, že mé výroky přispívají k likvidaci pracovních míst jsou směšné. 

Lidovky.cz: Pokládáte tedy za správné, že se Česká republika hlasitě ozývá?
Já bych si přál, aby si i komunisti uvědomili, že mlčet se v některých situacích opravdu nevyplácí. To se prostě může obrátit proti nám. Kdybych mlčel, tak bych se musel stydět sám před sebou. I ta strašná historie heydrichiády nás učí, že je třeba se v životě ozvat. Nesouhlasím s těmi, kteří říkají, že se tehdy nemělo dělat nic. Někdy se ozvat a mluvit rozhoduje o existenci státu. V opačném případě si existenci národ nezaslouží. Jestli se nezastaneme těch, kteří jsou postiženi stejně, jako jsme v minulosti byli postiženi my, tak se můžeme ocitnout v situaci, že nám v budoucnu taky nikdo nepomůže. Socialismus nás učil mlčet. A teď socializmus překonáváme tím, že se učíme mluvit v situacích, kdy to není jednoduché. 

Lidovky.cz: Je podle vás postup Evropské unie vůči Rusku adekvátní?
Jsem přesvědčen, že postup, který EU zvolila, je velmi pozorný. Nejedná se o přehnanou reakci nebo hyperventilace. Evropa si podle mě moudře uvědomila, že nemá smysl se vrhnout do ekonomické války nebo přeřezat všechna diplomatická pouta. Jde o to vytvořit systém, aby si Rusko zvolilo, jestli chce pokračovat ve strategii eskalace konfliktu. Pokud v něm Rusko bude pokračovat, tak se v dlouhodobějším horizontu začne projevovat, že je to pro něj cesta velmi nevýhodná.

Kdo je Kateřina Konečná?

Komunistická poslankyně Kateřina Konečná na sebe upozornila několika kontroverzními výroky.

Kateřina Konečná

Kateřina Konečná

V projevu v Poslanecké sněmovně 21. března tvrdila, že každé slovo ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka o ukrajinské krizi stojí Českou republiku jedno pracovní místo.

V listopadu roku 2013 v pořadu České televize Hydepark prohlásila, že Česká republika není obklopena jen kapitalistickými státy. To doprovodila tvrzením, že Evropská unie je socialistický projekt. Podle projektu Demagog.cz byl navíc každý druhý výrok poslankyně zavádějící nebo nepravdivý (více ZDE).

Kateřina Konečná je nyní na prvním místě kandidátní listiny KSČM pro volby do Evropského parlamentu 2014.

jzlJakub Zelenka
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PLÁNOVÁNÍ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč