3. června 2015 14:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaorálek se omluvil Rittigovi za spojení se zlatem a miliony

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Ivo Rittig odmítl vypovídat, | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig odmítl vypovídat, | foto: MAFRA: Michal Šula

PRAHA Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) splnil příkaz soudů a omluvil se Ivo Rittigovi za svůj dva roky starý výrok ve sněmovně. Tehdy Rittiga a dalšího politického podnikatele Romana Janouška spojil s miliony a zlatem zabaveným v kauze Nagyová.

Výrok padl na půdě poslanecké sněmovny 14.6. 2013 během přímého přenosu Českou televizí. „Uvedl jsem tvrzení, že u pana Rittiga a Janouška našli 150 milionů a deset kilo zlata. Vzhledem k tomu, že toto mé tvrzení je ve vztahu k Vaší osobě nepravdivé, tímto se Vám za jeho veřejné pronesení omlouvám,“ píše Zaorálek ve vlastnoručně podepsané omluvě.

„Dopis s neveřejnou omluvou odešel na konci března,“ potvrdila informaci mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. 

„Dorazilo v pořádku do Monaka. Omluva přijata,“ komentoval Zaorálkův dopis na sociální síti Rittig. Původně přitom žádal mnohem více, chtěl po tehdejším poslanci i omluvu za označení „lupič“, veřejnou omluvu v novinách a navrch 100 tisíc korun jako nemajetkovou újmu. V těchto bodech mu nicméně soudy nevyhověly. Rittig navíc musel zaplatit náklady za první i druhou instanci soudu. 

„Je to výrok dehonestující a zcela právem za něj žalobci přísluší omluva,“ zdůvodnila loni soudkyně Dagmar Javůrková omluvu kvůli spojení se zabaveným majetkem. U výroku o lupičích s Rittigovou žalobou nesouhlasila. „Jde o hodnoticí soud a ze strany žalovaného byl podložen,“ uvedla Javůrková.

Detektivové ÚOOZ při zátahu v kauze kolem šéfky kabinetu Jany Nagyové (dnes Nečasové) zabavili 150 milionů korun a několik desítek kilogramů zlata. O část se přihlásil Janouškův známý Lubomír Pašek.

Omluva Lubomíra Zaorálka lobbistovi Ivo Rittigovi.

Omluva Lubomíra Zaorálka lobbistovi Ivo Rittigovi.

  • 5Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz