Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zaorálek přirovnal setkání s dalajlamou ke schůzce s Henleinem. Pak se za svou chybu omluvil

Česko

  17:34
PRAHA - Ústavní činitelé si v úterý na schůzce na Pražském hradě potvrdili, že jejich postup při vydání prohlášení o vztazích s Čínou byl správný. Novinářům to po schůzce řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Prezident Miloš Zeman přijal 1. listopadu na Pražském hradě ústavní činitele. foto: ČTK

Zároveň oznámil, že na středeční vládě bude chtít, aby byly zveřejněny stenozáznamy z vládního jednání, na kterém se podle něj ministři domluvili, že se oficiálně nesejdou s dalajlamou.

Zaorálek už v minulých dnech řekl, že toto ujednání ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) porušil. Herman popírá, že by něco takového slíbil.

„Vůbec nejde o to, že by se Čína zlostila. Mně připadá daleko důležitější to, aby česká diplomacie držela slovo. Nenajdete za posledních deset let nikoho, kdo by takovýmto frapantním způsobem porušil to, co bylo vlastně součástí toho, k čemu jsme se zavázali,“ citoval Zaorálka server iDNES.cz na Pražském hradě po schůzce čtyř nejvyšších ústavních činitelů plus ministra zahraničí a ministra obrany.

„K tomu se zavázalo 51 často velmi kultivovaných, demokratických zemí, které respektují to, že když máte nějakou zemi, tak že té zemi třeba vadí, že někdo místo toho, aby se setkal s oficiálním představitelem, tak se oficiálně setká s bývalým představitelem exilové vlády. Já nevím. Jako kdyby se někdo setkával s Konrádem Henleinem ze Sudetenlandu v minulosti za první republiky, když tady je oficiální vláda. Asi by nám to také vadilo, Čechům,“ prohlásil doslova Zaorálek.

„Na dnešním tiskovém brífinku jsem chtěl na extrémním příkladu vysvětlit, jak se Čína může dívat na oficiální přijetí Dalajlamy...“ napsal později Lubomír Zaorálek na svém twitterovém účtu.

Henlein založil v Československu za první republiky Sudetoněmeckou stranu, která spolupracovala s režimem Adolfa Hitlera v Německu.

Čína označuje jednaosmdesátiletého dalajlamu, nositele Nobelovy ceny za mír, za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet, který čínská vojska v roce 1950 obsadila, za nedílnou součást čínského území.

O tématu vztahy s Čínou politici podle Zaorálka diskutovali pouze na okraj úterního jednání, kterého se kromě něj účastnil na Pražském hradě také prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, šéfové Senátu a Sněmovny Milan Štěch a Jan Hamáček a ministr obrany Martin Stropnický.

Ministr kultury Daniel Herman se sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.
Tibetský dalajlama (vlevo) a Tomáš Halík během diskuse uspořádané 18. října na...

Zeman, Sobotka, Štěch a Hamáček před dvěma týdny vydali společné prohlášení, ve kterém Čínu ujišťovali, že schůzky politiků s dalajlamou by se neměly považovat za výraz změny oficiální politiky Česka vůči Číně. Zároveň zopakovali, že Česká republika uznává jednotnou Čínu včetně Tibetu. Reagovali tak na schůzku Hermana a dalších politiků s dalajlamou. Jejich prohlášení vyvolalo vlnu kritiky. „Potvrdili jsme si, že ten postup byl správný a nevidíme v tom žádný problém,“ řekl Zaorálek.

Reakce na dalajlamu servilní nebyla, Herman nedodržel dohodu, řekl Zaorálek

Zároveň novinářům řekl, že premiérovi oznámil, že na vládě bude chtít, aby se vrátili ke schůzi vlády, kde se asi před dvěma lety mluvilo o navázání vztahů s Čínou. „Požádal jsem premiéra, aby se pokud existuje záznam z toho, co se tehdy odehrálo, aby se to našlo, vytáhlo na světlo, abychom to viděli na vlastní oči,“ řekl. Ministři se na oné schůzi vlády podle něj dohodli, že se nebudou konat oficiální schůzky s dalajlamou. Herman popírá, že by taková dohoda vznikla.

Autor: