1. dubna 2017 18:27, aktualizováno  19:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaorálek: Velvyslanec v Bernu odejít musí. Jeho žena reprezentuje a urážet nesmí

Alena Borůvková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Borůvková | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) si stojí za stažením velvyslance Karla Borůvky ze Švýcarska kvůli jednání jeho ženy Aleny. I ona je součástí diplomatického sboru, nemůže útočit na zaměstnance ministerstva, novináře nebo úředníky, napsal v sobotu ministr na twitteru.

Borůvka s postupem nadřízených nesouhlasí, dříve uvedl, že jeho žena je soukromou osobou.

Zaorálek v sobotu důvod Borůvkova odvolání do Prahy nepřímo potvrdil. „Je naprosto nepřípustné, aby někdo v podobné pozici dlouhodobě v mailech, sms či na sociálních sítích útočil nejen na zaměstnance ministerstva, ale i na řadu dalších osob ve veřejném prostoru - novináře, úředníky,“ napsal ministr na twitteru. Lidé se na něj prý obraceli, aby situaci řešil. „Během posledního roku jsem se s velvyslancem Borůvkou několikrát setkal a snažil se mu vysvětlit, že situace je vážná a že je třeba, aby hlavně on sám začal jednat. Nestalo se ale nic a vše pokračovalo dál,“ doplnil Zaorálek.

Manželka velvyslance podle něj není zcela soukromou osobou. Také ona reprezentuje Česko a je v podstatě součástí diplomatického sboru, protože velvyslanec na ni pobírá příspěvek k platu, uvedl ministr. „My musíme dbát na to, jak se chovají ti, kteří reprezentují ČR,“ podotkl. „Podstatné je, aby ambasáda České republiky ve Švýcarsku řádně fungovala pro naše ministerstvo i občany ČR. A to bude zajištěno,“ uzavřel Zaorálek v posledním ze sedmi příspěvků na twitteru.

31.března 2017 v 14:28, příspěvek archivován: 01.dubna 2017 v 18:22

Zao si asi spletl působiště. KLDR nejsme. A i kdybych teoreticky porušila jím uložený protiprávní zákaz na tw, nemá co vyhazovat mého muže.

Borůvková od čtvrtečního odpoledne napsala přes 100 tweetů, jen za hodinu od Zaorálkova prohlášení jich vydala nejméně 10. „ČSSD se ze mne MARNĚ pokouší udělat schizofrenika. Velmi apeluji na @PREZIDENTmluvci ze staré známosti, aby tomu Prezident nedal svolení,“ píše například v jednom.

Velvyslanec ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Borůvka se musí z Bernu do České republiky vrátit do konce dubna, ačkoli jeho standardní čtyřleté působení velvyslanců vyprší až v létě příštího roku. Lidovým novinám řekl, že je odvolán do Prahy bez jakéhokoli zdůvodnění a přeřazen na ministerstvo zahraničí, když mu Zaorálek předtím několikrát vyčetl, že nedokáže zkrotit komunikaci své manželky na sociálních sítích.

Borůvka byl ze Švýcarska stažen do ústředí podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové na dosud neupřesněnou dobu. Z funkce velvyslance ho může odvolat pouze prezident republiky a podle neoficiálních informací LN je tato varianta ve hře.

Podle Borůvky, který byl v minulosti i náměstkem ministra zahraničí, za příspěvky na twitteru nese odpovědnost a hlásí se k ní především jeho žena. „Jde o osobní práva mé ženy, která není zaměstnankyní ministerstva a je soukromou osobou,“ řekl LN. Poukázal na to, že jemu samému nějaké osobní selhání nadřízení nevyčítali.

Borůvka i jeho žena Alena jsou stejně jako Zaorálek členy ČSSD. Borůvková v minulosti ve straně neúspěšně kandidovala na místopředsednický post. Borůvková opustila českou diplomacii loni v květnu. Na twitteru v posledních hodinách stažení ze Švýcarsku opakovaně komentovala. Mimo jiné napsala, že přeje Zaorálkovi pevné nervy v soudním procesu.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz